English
| Part Number: | UA741CPE4 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | SINGLE, 36-V, 1-MHZ OPERATIONAL |
| Datasheets: | None |
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1650+ | $0.2549 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply Span (Min) | 10 V |
| Voltage - Supply Span (Max) | 30 V |
| Voltage - Input Offset | 1 mV |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Slew Rate | 0.5V/µs |
| Series | - |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Package | Tube |
| Output Type | Push-Pull |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Number of Circuits | 1 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Current - Supply | 1.7mA |
| Current - Output / Channel | 25 mA |
| Current - Input Bias | 80 nA |
| Amplifier Type | General Purpose |




FSC CDIP
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8SO
ST SOP-8
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8SO
AVAGO QFN
UA741DT ST
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8DIP
TI DIP-8
ST SOP8
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8SOIC
UA741CJG 0813+
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8DIP
ST CAN8
UA741CPSRG4 TI
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8SO
TI SOP8
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8SOIC
TI SOP-8
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8DIP
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles




May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
UA741CPE4Texas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|