English
| Part Number: | TPS7A8300ARGRR |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC REG LINEAR POS ADJ 2A 20VQFN |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $434.732 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage Dropout (Max) | 0.3V @ 2A |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |
| Voltage - Output (Max) | 5.2V |
| Voltage - Input (Max) | 6.5V |
| Supplier Device Package | 20-VQFN (3.5x3.5) |
| Series | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Package / Case | 20-VFQFN Exposed Pad |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| PSRR | 42dB ~ 25dB (10kHz ~ 500kHz) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Output Type | Adjustable/Programmable |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Regulators | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Current - Supply (Max) | 5 mA |
| Current - Quiescent (Iq) | 4 mA |
| Current - Output | 2A |
| Control Features | Enable, Power Good, Soft Start |
| Base Product Number | TPS7A8300 |




TPS7A8300ARGRR
Texas Instruments
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments products and we will provide customers with the best products and services.
The TPS7A8300ARGRR is a high-performance, low-dropout (LDO) linear voltage regulator from Texas Instruments. It is designed to provide a regulated output voltage from a higher input voltage.
Adjustable/Programmable Output Voltage
1 Channel Regulator
2A Output Current
0.3V Voltage Dropout at 2A
4mA Quiescent Current
Over-Current, Over-Temperature, and Under-Voltage Lockout Protection
Enable and Power Good Control Features
-40°C to 125°C Operating Temperature Range
Efficient power conversion with low dropout voltage
Robust protection features for reliable operation
Small size and surface mount package for compact designs
Tape & Reel (TR) packaging
20-VFQFN Exposed Pad package
3.5mm x 3.5mm package size
The TPS7A8300ARGRR is an active product
There are equivalent or alternative models available, please contact our sales team via our website for more information.
Portable electronics
Industrial equipment
Telecommunications infrastructure
The most authoritative datasheet for the TPS7A8300ARGRR is available on our website. Customers are recommended to download it.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote today!
EVALUATION BOARD FOR TPS7A8300
TPS7A8300DRG TI
IC REG LINEAR POS ADJ 2A 20VQFN
IC REG LINEAR POS ADJ 1A 8SON
TI SON
EVAL MODULE FOR TPS7A8101-093
IC REG LINEAR POS ADJ 2A 20VQFN
IC REG LINEAR 3.3V 1A 8SON
TI 2021+RoHS
IC REG LINEAR POS ADJ 2A 20VQFN
TI VQFN-20
IC REG LINEAR POS ADJ 1A 8SON
IC REG LINEAR POS ADJ 1A 8SON
IC REG LINEAR 5V 1A 8SON
IC REG LINEAR 5V 1A 8SON
EVAL MODULE FOR TPS7A8300
IC REG LINEAR POS ADJ 2A 20VQFN
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
TPS7A8300ARGRRTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|