English
| Part Number: | TPS54202HDDCT |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC REG BUCK ADJ 2A TSOT23-6 |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $1.2012 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.596V |
| Voltage - Output (Max) | 28V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Input (Max) | 28V |
| Topology | Buck |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Supplier Device Package | SOT-23-THIN |
| Series | SWIFT™, Eco-Mode™ |
| Package / Case | SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Output Type | Adjustable |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Function | Step-Down |
| Frequency - Switching | 500kHz |
| Current - Output | 2A |
| Base Product Number | TPS54202 |




TPS54202HDDCT
Texas Instruments - Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments products, providing customers with the best products and services.
The TPS54202HDDCT is a 2A, 4.5V to 28V input, synchronous step-down DC/DC converter from Texas Instruments. It features Eco-Mode™ ultra-low quiescent current operation for improved efficiency at light loads.
2A output current
4.5V to 28V input voltage range
500kHz switching frequency
Synchronous rectification for high efficiency
Eco-Mode™ ultra-low quiescent current operation
Integrated compensation components
Adjustable output voltage
High efficiency across a wide load range
Compact solution size with integrated components
Extended battery life with Eco-Mode™ operation
Reliable and thermally efficient SOT-23-6 package
Tape & Reel (TR) packaging
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 package
Surface mount package
The TPS54202HDDCT is an active product
There are equivalent or alternative models available, such as TPS54201, TPS54203, and TPS54204
Customers should contact our sales team for more information on alternative models
Portable electronics
Battery-powered devices
Industrial and office equipment
Telecom and networking equipment
The most authoritative datasheet for the TPS54202HDDCT is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed product specifications and information.
Customers are recommended to obtain quotes for the TPS54202HDDCT on our website. Get a Quote or Learn More about this product.
IC REG BUCK ADJUSTABLE 2A 8SOIC
IC REG BUCK ADJ 2A TSOT23-6
IC REG BUCK ADJUSTABLE 2A 8SOIC
TI SOT23-6
TI SOT23-6
EVALUATION MODULE FOR TPS5420
EVALUATION MODULE
TPS5420DR. TI
TI SOP8
EVAL BOARD FOR TPS54202H
IC REG BUCK ADJUSTABLE 2A 8SOIC
IC REG BUCK ADJ 2A TSOT23-6
TI SOT23-6
IC REG BUCK ADJ 2A TSOT23-6
TI SOP-8
IC REG BUCK ADJUSTABLE 2A 8SOIC
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





July 21th, 2025
February 21th, 2025
February 25th, 2025
February 11th, 2025
TPS54202HDDCTTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|