English
| Part Number: | SN74LVC1T45DBVTG4 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC TRANSLATOR BIDIR SOT23-6 |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.6807 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - VCCB | 1.65 V ~ 5.5 V |
| Voltage - VCCA | 1.65 V ~ 5.5 V |
| Translator Type | Voltage Level |
| Supplier Device Package | SOT-23-6 |
| Series | 74LVC |
| Package / Case | SOT-23-6 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Tri-State, Non-Inverted |
| Output Signal | - |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Circuits | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Signal | - |
| Features | - |
| Data Rate | 420Mbps |
| Channels per Circuit | 1 |
| Channel Type | Bidirectional |
| Base Product Number | 74LVC1T45 |




SN74LVC1T45DBVTG4
Y-IC is a quality distributor of Luminary Micro/Texas Instruments products and provides customers with the best products and services.
The SN74LVC1T45DBVTG4 is a single-bit bidirectional voltage-level translator designed for translating signals between the 1.65V to 5.5V VCC A domain and the 1.65V to 5.5V VCC B domain. It features a tri-state, non-inverted output.
Single-bit bidirectional voltage-level translator
Translates signals between 1.65V to 5.5V VCCA and VCCB domains
Tri-state, non-inverted output
Data rate up to 420Mbps
Allows seamless communication between circuits with different voltage levels
Compact SOT-23-6 package for space-efficient design
Wide operating temperature range of -40°C to 85°C
Package: SOT-23-6
Termination: Tape and Reel (TR)
This product is currently available and not nearing discontinuation.
There are equivalent and alternative models available. Customers are advised to contact our sales team via the website for more information.
Digital interfaces
Level shifting between circuits
Voltage translation in embedded systems
The most authoritative datasheet for the SN74LVC1T45DBVTG4 is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed product specifications.
Customers are recommended to obtain quotes for the SN74LVC1T45DBVTG4 on our website. Get a quote now or learn more about this limited-time offer.
IC TRANSLATOR BIDIR SOT23-6
SN74LVC1T45DBV TI
tI SOT23-6
TI SOT363
TI SC70-6
TI SOT23-6
IC TRANSLTR BIDIRECTIONAL SC70-6
TI SOT-23
IC CRYSTAL OSCILLATOR DVR SOT563
TI 2019+RoHS
IC TRANSLTR BIDIRECTIONAL SC70-6
IC TRANSLTR BIDIRECTIONAL SC70-6
TI SOT-23-6
IC TRANSLATOR BIDIR SOT23-6
TI 09+
IC TRANSLATOR BIDIR SOT23-6
IC TRANSLATOR BIDIR SOT23-6
IC CRYSTAL OSC DRIVER SC70-6
TI SOT23-6
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






March 31th, 2025
January 24th, 2025
April 26th, 2024
February 6th, 2025
SN74LVC1T45DBVTG4Texas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|