English
| Part Number: | SN74HCT573NSRE4 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Luminary Micro / Texas Instruments |
| Part of Description: | IC LATCH OCT TRANSP D 20SO |
| Datasheets: | None |
| RoHs Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 4000+ | $0.174 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Supplier Device Package | 20-SO |
| Standard Package | 2,000 |
| Series | 74HCT |
| Part Status | Active |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 20-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Output Type | Tri-State |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
| Logic Type | D-Type Transparent Latch |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Independent Circuits | 1 |
| Detailed Description | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SO |
| Delay Time - Propagation | 25ns |
| Current - Output High, Low | 6mA, 6mA |
| Circuit | 8:8 |
| Base Part Number | 74HCT573 |




IC LATCH OCT TRANSP D 20SO
IC OCT D TRANSP LATCH 20-DIP
IC LATCH OCT TRANSP D 20-TSSOP
IC LATCH OCT TRANSP D 20SO
IC LATCH OCT TRANSP D 20TSSOP
TI SOP
TI SOP20
IC LATCH OCT TRANSP D 20-TSSOP
IC D-TYPE LATCH SGL 3-ST 20TSSOP
SN74HCT574 TI
IC D-TYPE LATCH SGL 3-ST 20TSSOP
IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20TSSOP
IC LATCH OCT TRANSP D 20-SOIC
IC LATCH OCT TRANSP D 20-SOIC
IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20SSOP
IC LATCH OCT TRANSP D 20-SOIC
TI SOP7.2
IC OCT D TRANSP LATCH 20-SOIC
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





July 21th, 2025
February 21th, 2025
February 25th, 2025
February 11th, 2025
SN74HCT573NSRE4Luminary Micro / Texas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|