English
| Part Number: | SN74HCT573ANSR |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | LATCH TRANSPARENT, D-TYPE |
| Datasheets: | None |
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1312+ | $0.2155 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Supplier Device Package | 20-SO |
| Series | 74HCT |
| Package / Case | 20-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Package | Bulk |
| Output Type | Tri-State |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Type | D-Type Transparent Latch |
| Independent Circuits | 1 |
| Delay Time - Propagation | 25ns |
| Current - Output High, Low | 6mA, 6mA |
| Circuit | 1:8 |
| Base Product Number | 74HCT573 |




SN74HCT573ANSR
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments brand products. We will provide customers with the best products and services.
The SN74HCT573ANSR is an 8-bit D-type transparent latch with tri-state outputs. It features high-speed CMOS technology and is suitable for a variety of digital applications.
8-bit D-type transparent latch
Tri-state outputs
High-speed CMOS technology
Wide supply voltage range of 4.5V to 5.5V
High-speed operation with 25ns propagation delay
Low power consumption
Suitable for a variety of digital applications
Packaged in a 20-SOIC (0.209", 5.30mm Width) surface mount package
Supplier device package is 20-SO
Suitable for a wide range of operating temperatures from -40°C to 85°C
The SN74HCT573ANSR is an active product
There are equivalent or alternative models available, please contact our sales team for more information
Digital logic circuits
Interface and control applications
Memory and peripheral interfaces
The most authoritative datasheet for the SN74HCT573ANSR is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed technical specifications and information.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a quote now or learn more about this product by contacting our sales team.
IC BUF NON-INVERT 5.5V 20TSSOP
IC D-TYPE LATCH SGL 3-ST 20SSOP
BUS DRIVER, HCT SERIES
IC BUF NON-INVERT 5.5V 20TSSOP
IC LATCH OCT TRANSP D 20-SOIC
TI SOP7.2
IC BUF NON-INVERT 5.5V 20TSSOP
IC BUF NON-INVERT 5.5V 20TSSOP
IC BUF NON-INVERT 5.5V 20TSSOP
IC OCT D TRANSP LATCH 20-SOIC
TI SOP20
IC LATCH OCT TRANSP D 20-SOIC
IC BUF NON-INVERT 5.5V 20TSSOP
IC OCTAL TRANSP LATCH 20-SSOP
IC BUF NON-INVERT 5.5V 20TSSOP
TI SOP
IC LATCH OCT TRANSP D 20-SOIC
IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20DIP
TI
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






July 21th, 2025
February 21th, 2025
February 25th, 2025
February 11th, 2025
SN74HCT573ANSRTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|