English
| Part Number: | PCM1781DBQ |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC DAC/AUDIO 24BIT 200K 16SSOP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $1.2249 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Voltage - Supply | 5V |
| Type | DAC, Audio |
| Supplier Device Package | 16-SSOP |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 200k |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Package / Case | 16-SSOP (0.154', 3.90mm Width) |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Number of Channels | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Data Interface | I²S |
| Base Product Number | PCM1781 |




PCM1781DBQ
Texas Instruments - Y-IC is a quality distributor of the Texas Instruments brand and will provide customers with the best products and services.
The PCM1781DBQ is a dual-channel, 24-bit audio digital-to-analog converter (DAC) from Texas Instruments. It is designed for high-performance audio applications, offering exceptional audio quality and advanced features.
24-bit resolution
200kHz sampling rate
Dual-channel audio DAC
I2S digital audio interface
Single 5V power supply
Wide operating temperature range (-25°C to 85°C)
Surface-mount 16-SSOP package
Excellent audio quality with 24-bit resolution and 200kHz sampling rate
Compact surface-mount package for space-constrained designs
Wide operating temperature range for use in diverse environments
I2S digital audio interface for easy integration with digital audio systems
Package Type: 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width)
Tube packaging
The PCM1781DBQ is an active product from Texas Instruments. There are equivalent or alternative models available, such as the PCM1780 and PCM1782 series. If you need more information, please contact our sales team through our website.
High-quality audio playback systems
Professional audio equipment
Consumer electronics with advanced audio capabilities
The most authoritative datasheet for the PCM1781DBQ is available on our website. Customers are recommended to download the datasheet for complete technical details.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a quote now to learn more about this product and our available offers.
TI QSOP16
TI SSOP16
IC DAC/AUDIO 24BIT 200K 16SSOP
PCM1782 106DB SNR STEREO DAC (S/
PCM1782DBQG4 TI/BB
BB SSOP-16
PCM1782 TI
IC DAC/AUDIO 16BIT 50K 20QFN
IC DAC/AUDIO 24BIT 200K 16SSOP
PCM1780 BB
IC DAC/AUDIO 24BIT 200K 16SSOP
IC DAC 24BIT MONO 192KHZ 16SSOP
IC DAC/AUDIO 16BIT 50K 20QFN
IC DAC/AUDIO 24BIT 200K 16SSOP
PCM1780DBQRG4 TI
TI SSOP16
IC DAC 24BIT MONO 192KHZ 16SSOP
IC DAC/AUDIO 24BIT 200K 16SSOP
TI QSOP-16
PCM1781 BB
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
PCM1781DBQTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|