English
| Part Number: | MSP430F5438IPZR |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100LQFP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $18.3148 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.2V ~ 3.6V |
| Supplier Device Package | 100-LQFP (14x14) |
| Speed | 18MHz |
| Series | MSP430F5xx |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Program Memory Type | FLASH |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of I/O | 87 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| EEPROM Size | - |
| Data Converters | A/D 16x12b |
| Core Size | 16-Bit |
| Core Processor | MSP430 CPUXV2 |
| Connectivity | I²C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Base Product Number | MSP430F5438 |




MSP430F5438IPZR
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments products, providing customers with the best products and services.
The MSP430F5438IPZR is a high-performance, 16-bit, mixed-signal microcontroller from Texas Instruments. It features an MSP430 CPUXV2 core, 256KB of flash memory, and 16KB of RAM, making it suitable for a wide range of embedded applications.
16-bit MSP430 CPUXV2 core
256KB of flash memory
16KB of RAM
Operates at up to 18MHz
Integrated peripherals including I2C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, and UART/USART
Brown-out detection, DMA, POR, PWM, and watchdog timer
Powerful 16-bit architecture for efficient code execution
Extensive on-chip memory for complex applications
Versatile peripheral set for diverse connectivity and control needs
Low power consumption for battery-powered and portable designs
The MSP430F5438IPZR is available in a 100-LQFP (14x14) surface mount package. It is packaged in cut tape (CT) and Digi-Reel® formats.
The MSP430F5438IPZR is currently not recommended for new designs. However, there are equivalent and alternative models available from Texas Instruments. Customers are advised to contact our sales team via the website for more information.
Industrial automation and control
Building automation
Medical devices
Portable electronics
Automotive electronics
The most authoritative datasheet for the MSP430F5438IPZR is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed technical specifications.
Customers are recommended to obtain quotes for the MSP430F5438IPZR on our website. Get a quote now to take advantage of our limited time offer.
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48VQFN
IC MCU 16BIT 24KB FLASH 48VQFN
IC MCU 16BIT 256KB FLSH 113NFBGA
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 48VQFN
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 48VQFN
IC MCU 16BIT 24KB FLASH 48VQFN
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100LQFP
IC MCU 16BIT 256KB FLSH 113NFBGA
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 113BGA
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 48VQFN
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48VQFN
TI QFN-48
TI QFP
TI QFP
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 113BGA
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100LQFP
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 48VQFN
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100LQFP
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





February 6th, 2025
April 11th, 2024
October 30th, 2024
June 5th, 2024
MSP430F5438IPZRTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|