English
| Part Number: | LP3986BL-2626 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC REG LINEAR 2.6V 150MA 8USMD |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage Dropout (Max) | 0.1V @ 150mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.6V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Supplier Device Package | 8-µSMD (1.57x1.57) |
| Series | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| Package / Case | 8-TFBGA |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| PSRR | 60dB ~ 50dB (1kHz ~ 10kHz) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Output Type | Fixed |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Current - Supply (Max) | 320 µA |
| Current - Quiescent (Iq) | 130 µA |
| Current - Output | 150mA |
| Control Features | Enable |
| Base Product Number | LP3986 |




LP3986BL-2626
Y-IC is a quality distributor of Luminary Micro / Texas Instruments brand products. We will provide customers with the best products and services.
The LP3986BL-2626 is a high-performance, low-dropout linear regulator capable of providing up to 150mA of output current. It features excellent line and load regulation, low quiescent current, and fast transient response.
Up to 150mA output current
Low dropout voltage of 60mV at 150mA
Excellent line and load regulation
Fast transient response
Low quiescent current
Overtemperature and overcurrent protection
Available in small 8-pin DSBGA package
High efficiency and low power consumption
Compact size for space-constrained applications
Reliable protection features
Suitable for a wide range of input voltages
The LP3986BL-2626 is packaged in an 8-pin DSBGA (Die Size Ball Grid Array) format. It is available in Tape and Reel (TR) packaging.
The LP3986BL-2626 is an active product and there are no immediate plans for discontinuation. Equivalent or alternative models are available, but customers are advised to contact our sales team via the website for more information.
Portable electronics
Battery-powered devices
Wireless communication equipment
Industrial and medical equipment
The most authoritative datasheet for the LP3986BL-2626 is available on our website. Customers are recommended to download the datasheet for detailed technical specifications and performance characteristics.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote, Learn More, or take advantage of our Limited Time Offer to secure the best pricing and availability for the LP3986BL-2626.
IC REG LIN 3V/2.8V 150MA 8USMD
IC REG LINEAR FIXED LDO REG
IC REG LIN 2.5V/1.8V 150MA 8USMD
IC REG LINEAR 2.8V 150MA 8USMD
IC REG LINEAR 2.9V 150MA 8USMD
LOWPOWER SOT23
IC REG LIN 2.5V/2.8V 150MA 8USMD
IC REG LINEAR FIXED LDO REG
IC REG LINEAR 3.1V 150MA 8USMD
LOWPOWER SOT23
LP3986-33B3F LOWPOWE
LP3986-28B3F LP
IC REG LINEAR 2.5V 150MA 8USMD
IC REG LIN 3.1V/3.3V 150MA 8USMD
IC REG LINEAR 3V 150MA 8USMD
IC REG LIN 2.8V/1.8V 150MA 8USMD
LP3986-30B3F LOWPOWE
LOWPOWER SOT23
IC REG LINEAR 2.85V 150MA 8USMD
LOWPOWER SOT23-3
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles




May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
LP3986BL-2626Texas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|