English
| Part Number: | BQ2205LYPWG4 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC CTRLR SRAM NONVOLITL 16-TSSOP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Series | - |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173', 4.40mm Width) |
| Package | Tube |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Controller Type | Nonvolatile SRAM |
| Base Product Number | BQ2205 |




IC SRAM NONVOLTILE CNTRLR 16-DIP
DC/DC CONVERTER 2X12V 120W
TI TSSOP
IC X4 SRAM NONVOL CTRLR 16-SOIC
BQ2204ASNTRG4 TI
EVAL MOD FOR BQ24001
IC CTRLR SRAM NONVOLITL 16-TSSOP
IC CTRLR SRAM NONVOLITL 16-TSSOP
BQ2322-7R
IC X4 SRAM NONVOL CTRLR 16-SOIC
IC SRAM NONVOLATILE CTRLR 16SOIC
IC CTRLR SRAM NONVOLITL 16-TSSOP
BQ2204A SRAM NONVOLATILE CONTROL
IC LI-ION CHARGE MGMT 20-HTSSOP
BQ SOP
IC X4 SRAM NONVOL CTRLR 16-SOIC
DC/DC CONVERTER 2X12V 96W
IC BATT CHG LI-ION 1CEL 20HTSSOP
IC SRAM NONVOLATIL CNTRL 16-SOIC
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
BQ2205LYPWG4Texas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|