English
| Part Number: | BQ2000TPWG4 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC CHRG MGMT MULTICHEM 8-TSSOP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $2.6634 |
| 200+ | $1.0312 |
| 500+ | $0.995 |
| 1000+ | $0.9776 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply (Max) | 6V |
| Supplier Device Package | 8-TSSOP |
| Series | - |
| Programmable Features | Current, Timer, Voltage |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Package | Bulk |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C (TA) |
| Number of Cells | 1 ~ 4 |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Mounting Type | Surface Mount |
| Interface | - |
| Fault Protection | - |
| Current - Charging | Constant - Programmable |
| Charge Current - Max | - |
| Battery Pack Voltage | - |
| Battery Chemistry | Multi-Chemistry |
| Base Product Number | BQ2000 |




BQ2000T-B5 TI
IC BAT CHG MULTCHEM 1-4CL 8TSSOP
IC BAT CHG MULT-CHEM 1-4CL 8SOIC
IC BAT CHG MULT-CHEM 1-4CL 8SOIC
IC BAT CHG MULT-CHEM 1-4CL 8SOIC
IC CHRG MGMT MULTICHEM 8-TSSOP
IC BAT CHG MULT-CHEM 1-4CL 8SOIC
DC/DC CONVERTER 2X5.1V 97W
BQ2000T TI
IC BAT CHG MULT-CHEM 1-4CL 8SOIC
IC BATT FAST CHG MGMT
IC BAT CHG MULT-CHEM 1-4CL 8SOIC
IC BAT CHG MULTCHEM 1-4CL 8TSSOP
IC BAT CHG MULT-CHEM 1-4CEL 8DIP
BQ2000TSN BB/TI
TI TSSOP-8
MULTICHEMISTRY CHARGE MANAGEMENT
IC BAT CHG MULT-CHEM 1-4CL 8SOIC
IC CHRG MGMT MULTICHEM 8-SOIC
DC/DC CONVERTER 2X5.1V 97W
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
BQ2000TPWG4Texas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|