English
| Part Number: | LTC2442CG#TRPBF |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | LINEAR |
| Part of Description: | IC ADC 24BIT 8KSPS 36-SSOP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $8.86 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Supplier Device Package | 36-SSOP |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 8k |
| Reference Type | External |
| Ratio - S/H:ADC | - |
| Part Status | Active |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 36-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Number of Inputs | 2, 4 |
| Number of Bits | 24 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Features | - |
| Data Interface | SPI |
| Configuration | MUX-ADC |
| Architecture | Sigma-Delta |




LTC2442CG#TRPBF
Y-IC is a quality distributor of Linear Technology / Analog Devices products, providing customers with the best products and services.
The LTC2442CG#TRPBF is a high-performance, low-power, 24-bit successive approximation register (SAR) analog-to-digital converter (ADC) with integrated multiplexer. It features excellent DC and AC performance, low noise, and low power consumption, making it suitable for a wide range of industrial, medical, and instrumentation applications.
24-bit resolution
8ksps sampling rate
Differential and single-ended input types
SPI digital interface
External reference
Low power consumption
Excellent DC and AC performance
Low noise
Configurable input channels
Wide operating temperature range
36-SSOP package
Tape and reel format
The LTC2442CG#TRPBF is an active product. There are equivalent or alternative models available, such as the LTC2442CG-1#TRPBF and LTC2442CG-2#TRPBF. For more information, please contact our sales team.
Industrial automation
Medical instrumentation
Test and measurement equipment
Data acquisition systems
The most authoritative datasheet for the LTC2442CG#TRPBF is available on our website. Customers are recommended to download the datasheet for detailed product specifications and performance information.
Customers are recommended to obtain quotes for the LTC2442CG#TRPBF on our website. Get a quote now to take advantage of our limited-time offer.
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 36SSOP
IC ADC 24BIT HI SPEED 38QFN
LTC2444CUHF LT
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 36SSOP
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 36SSOP
LTC2444CG LINEAR
IC ADC 24BIT 4CH 36-SSOP
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 16SSOP
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 16SSOP
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 16SSOP
IC ADC 24BIT 250MSPS 36-SSOP
IC ADC 24BIT 4CH 36-SSOP
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 38QFN
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 16SSOP
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 36SSOP
LTC2440EGN LINEAR
LTC2440CGN LT
LT QFN-38
LTINEAR SSOP36
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
LTC2442CG#TRPBFLINEAR |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|