English
| Part Number: | C0402C822K5RACTU |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | KEMET |
| Part of Description: | CAP CER 8200PF 50V X7R 0402 |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.0022 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Rated | 50V |
| Tolerance | ±10% |
| Thickness (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Standard Package | 1 |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Series | C |
| Ratings | - |
| Part Status | Active |
| Packaging | Original-Reel® |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Other Names | 399-3075-6 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 53 Weeks |
| Lead Style | - |
| Lead Spacing | - |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max) | - |
| Features | - |
| Failure Rate | - |
| Detailed Description | 8200pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) |
| Capacitance | 8200pF |
| Applications | General Purpose |




C0402C822K5RACTU
KEMET
Y-IC is a quality distributor of KEMET products, providing customers with the best products and services.
The C0402C822K5RACTU is a 8200pF, ±10%, X7R, 50V, 0402 (1005 Metric) size, surface mount, multilayer ceramic capacitor (MLCC) from KEMET.
Ceramic capacitor with X7R temperature characteristic
8200pF capacitance value
±10% capacitance tolerance
50V rated voltage
0402 (1005 Metric) compact size
Reliable performance over a wide temperature range (-55°C to 125°C)
Consistent capacitance values across the operating temperature range
Small footprint for space-constrained applications
Tape and reel packaging for automated assembly
Packaged in Tape & Reel (TR)
0402 (1.00mm x 0.50mm) case size
RoHS compliant, lead-free
This product is not nearing discontinuation.
Equivalent or alternative models are available. Please contact our sales team for more information.
General purpose decoupling and bypass applications
Filtering and coupling circuits
Printed circuit board (PCB) assembly
The most up-to-date datasheet for the C0402C822K5RACTU is available on our website. Customers are recommended to download it.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote or Learn More about this product today!
CAP CER 0.082UF 16V X7R 0402
CAP CER 8200PF 16V X7R 0402
CAP CER 8200PF 16V X7R 0402
CAP CER 0402
CAP CER 0.082UF 16V X7R 0402
CAP CER 0.082UF 16V X7R 0402
CAP CER 0.082UF 16V X7R 0402
CAP CER 8200PF 50V X7R 0402
CAP CER 8200PF 16V X7R 0402
CAP CER 0.082UF 16V X7R 0402
CAP CER 8200PF 25V X7R 0402
CAP CER 0402
CAP CER 0402
CAP CER 8200PF 50V X7R 0402
CAP CER 0.082UF 10V X5R 0402
CAP CER 8200PF 25V X7R 0402
CAP CER 0402
CAP CER 8200PF 25V X7R 0402
CAP CER 0402
CAP CER 8200PF 50V X7R 0402
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
C0402C822K5RACTUKEMET |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|