English
| Part Number: | C0402C300J5GACTU |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | KEMET |
| Part of Description: | CAP CER 30PF 50V C0G/NP0 0402 |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.001 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Rated | 50V |
| Tolerance | ±5% |
| Thickness (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |
| Standard Package | 10,000 |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Series | C |
| Ratings | - |
| Part Status | Active |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Other Names | 399-7785-2 C0402C300J5GAC C0402C300J5GAC7867 C0402C300J5GACTU-ND |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 47 Weeks |
| Lead Style | - |
| Lead Spacing | - |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max) | - |
| Features | Low ESL |
| Failure Rate | - |
| Detailed Description | 30pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) |
| Capacitance | 30pF |
| Applications | General Purpose |




C0402C300J5GACTU
KEMET is a leading global manufacturer of electronic components. Y-IC is a quality distributor of KEMET products, providing customers with the best products and services.
The C0402C300J5GACTU is a 30pF, ±5% tolerance, 50V, C0G/NP0 ceramic capacitor in a 0402 (1005 Metric) surface mount package.
Low Equivalent Series Inductance (ESL)
Ceramic dielectric with C0G/NP0 temperature coefficient
Surface mount MLCC package
Stable capacitance over temperature
Reliable performance in general purpose applications
Small footprint for space-constrained designs
Tape & Reel (TR) packaging
0402 (1.00mm x 0.50mm) surface mount package
Thickness: 0.022" (0.55mm) maximum
The C0402C300J5GACTU is an active and available product. There are no known end-of-life or discontinued plans for this model. Customers can contact our sales team via the website for information on equivalent or alternative models.
General purpose electronics
Decoupling and bypassing
Filtering
Timing circuits
The most up-to-date datasheet for the C0402C300J5GACTU is available on the Y-IC website. Customers are recommended to download the datasheet for complete technical specifications.
Customers are recommended to obtain quotes for the C0402C300J5GACTU on the Y-IC website. Get a quote now or learn more about this product.
CAP CER 0402 30PF 50V ULTRA STAB
CAP CER 0402 30PF 25V ULTRA STAB
CAP CER 30PF 50V C0G/NP0 0402
CAP CER 0402 30PF 16V ULTRA STAB
CAP CER 0402
CAP CER 30PF 16V NP0 0402
CAP CER 0402
CAP CER 30PF 25V X8R 0402
CAP CER 0402
CAP CER 0402
CAP CER 30PF 25V X8R 0402
CAP CER 30PF 10V X8R 0402
CAP CER 0402 30PF 10V ULTRA STAB
CAP CER 30PF 16V X8R 0402
CAP CER 30PF 50V X8R 0402
CAP CER 30PF 16V X8R 0402
CAP CER 30PF 16V NP0 0402
CAP CER 0402
CAP CER 30PF 50V C0G/NP0 0402
CAP CER 0402 30PF 25V ULTRA STAB
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
C0402C300J5GACTUKEMET |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|