English
| Part Number: | C0402C104K9RACTU |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | KEMET |
| Part of Description: | CAP CER 0.1UF 6.3V X7R 0402 |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.001 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Rated | 6.3V |
| Tolerance | ±10% |
| Thickness (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Standard Package | 10,000 |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Series | C |
| Ratings | - |
| Part Status | Active |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Other Names | 399-4872-2 C0402C104K9RAC C0402C104K9RAC7867 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 54 Weeks |
| Lead Style | - |
| Lead Spacing | - |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max) | - |
| Features | - |
| Failure Rate | - |
| Detailed Description | 0.1µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) |
| Capacitance | 0.1µF |
| Applications | General Purpose |




Capacitance
Tolerance
Voltage - Rated
Temperature Coefficient
Operating Temperature
Applications
Mounting Type
Package / Case
Size / Dimension
Thickness (Max)
Series
Y-IC is a quality distributor of the KEMET brand and will provide customers with the best products and services.
The KEMET C0402C104K9RACTU is a 0.1uF ceramic capacitor with a X7R temperature coefficient. It is suitable for general purpose applications and has a surface mount MLCC package in the 0402 (1005 Metric) size.
Ceramic construction
X7R temperature coefficient
Surface mount MLCC package
0402 (1005 Metric) size
Reliable performance across a wide temperature range
Compact size suitable for space-constrained designs
Surface mount for automated assembly
Tape & Reel (TR) packaging
Tape & Reel (TR) encapsulation
This product is an active and current model. There are no known equivalent or alternative models. If you have any questions, please contact our sales team through the Y-IC website.
General purpose electronic circuits
Decoupling and filtering applications
The most authoritative datasheet for the KEMET C0402C104K9RACTU is available on the Y-IC website. Customers are recommended to download it from the current product page.
Customers are recommended to obtain quotes for the KEMET C0402C104K9RACTU on the Y-IC website. Get a Quote or Learn More about this limited time offer.
CAP CER 0402
CAP CER 0402
CAP CER 0402
CAP CER 0.1UF 10V X7R 0402
CAP CER 0.1UF 25V X5R 0402
CAP CER 0.1UF 6.3V X7R 0402
CAP CER 0.1UF 16V X5R 0402
CAP CER 0.1UF 6.3V X5R 0402
CAP CER 0402
KEMET 402
CAP CER 0.1UF 25V X5R 0402
CAP CER 0.1UF 10V X7R 0402
CAP CER 0402
CAP CER 0.1UF 6.3V X5R 0402
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0402
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0402
CAP CER 0402
CAP CER 0402
CAP CER 0.1UF 6.3V X7R 0402
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0402
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
C0402C104K9RACTUKEMET |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|