English
| Part Number: | IXGH25N100A |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | IXYS / Littelfuse |
| Part of Description: | IGBT 1000V 50A 200W TO247AD |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1000 V |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 4V @ 15V, 25A |
| Test Condition | 800V, 25A, 33Ohm, 15V |
| Td (on/off) @ 25°C | 100ns/500ns |
| Switching Energy | 5mJ (off) |
| Supplier Device Package | TO-247AD |
| Series | - |
| Power - Max | 200 W |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Package | Bulk |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Input Type | Standard |
| IGBT Type | - |
| Gate Charge | 130 nC |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 100 A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 50 A |
| Base Product Number | IXGH25 |




IXGH25N100A
Littelfuse is a reputable manufacturer of high-quality power semiconductor devices, including IGBTs. Y-IC is an authorized distributor of Littelfuse products, ensuring customers receive the best products and services.
The IXGH25N100A is a single IGBT (Insulated Gate Bipolar Transistor) device from Littelfuse. It is designed for use in a variety of power conversion and control applications.
High voltage rating of 1000 V
High current rating of 50 A continuous, 100 A pulsed
Low on-state voltage drop of 4 V @ 15 V, 25 A
Maximum power rating of 200 W
Fast switching with turn-on/off times of 100 ns/500 ns
Excellent power handling capabilities
Efficient performance with low conduction losses
Fast switching for high-frequency applications
Reliable operation in harsh environments
The IXGH25N100A is packaged in a TO-247-3 through-hole case. This package provides good thermal characteristics and electrical properties for power semiconductor devices.
The IXGH25N100A is an obsolete product, meaning it is no longer in active production. However, there may be equivalent or alternative models available from Littelfuse or other manufacturers. Customers are advised to contact our sales team for more information on current product options.
Power inverters
Motor drives
Uninterruptible power supplies (UPS)
Welding equipment
Industrial power electronics
The most up-to-date datasheet for the IXGH25N100A can be found on our website. Customers are recommended to download the datasheet for complete technical specifications and application information.
Customers are recommended to obtain quotes for the IXGH25N100A or any alternative products on our website. Get a quote now to take advantage of our competitive pricing and fast delivery.
IGBT 600V 48A 150W TO247AD
IGBT 600V 56A 190W TO247
IGBT 1600V 75A 300W TO247
IXGH25N120B IXYS
IGBT 600V 56A 190W TO247
IGBT 1000V 50A 200W TO247AD
IGBT 600V 48A 150W TO247AD
IXYS New
IGBT 1200V 50A 200W TO247AD
IXYS New
IGBT 600V 48A 150W TO247AD
IGBT 600V 48A 150W TO247AD
IGBT 1000V 50A 200W TO247AD
IGBT 1000V 50A 200W TO247AD
IGBT 1200V 50A 200W TO247AD
IXYS New
IGBT 2500V 60A 250W TO247
IXYS New
IGBT 600V 48A 150W TO247AD
IGBT 600V 48A 150W TO247AD
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
IXGH25N100AIXYS |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|