English
| Part Number: | IR2151 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Cypress Semiconductor (Infineon Technologies) |
| Part of Description: | IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 8DIP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.5639 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply | 10V ~ 20V |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Series | - |
| Rise / Fall Time (Typ) | 80ns, 40ns |
| Package / Case | 8-DIP (0.300', 7.62mm) |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Number of Drivers | 2 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Logic Voltage - VIL, VIH | - |
| Input Type | RC Input Circuit |
| High Side Voltage - Max (Bootstrap) | 600 V |
| Gate Type | IGBT, N-Channel MOSFET |
| Driven Configuration | Half-Bridge |
| Current - Peak Output (Source, Sink) | 125mA, 250mA |
| Channel Type | Synchronous |
| Base Product Number | IR2151 |




IR2151
Y-IC is a quality distributor of Infineon Technologies products and will provide customers with the best products and services.
The IR2151 is a half-bridge gate driver IC designed to drive N-channel MOSFET or IGBT power switches in a variety of power conversion applications.
Drives N-channel MOSFET or IGBT power switches
Half-bridge configuration
125mA source and 250mA sink peak output current
Wide supply voltage range of 10V to 20V
High side voltage up to 600V
Typical rise and fall times of 80ns and 40ns, respectively
Operating temperature range of -40°C to 150°C
Reliable and robust performance
Efficient power conversion
Easy integration into power systems
Suitable for a wide range of applications
The IR2151 is packaged in an 8-pin Dual Inline Package (DIP) with a 0.300" (7.62mm) width.
The IR2151 is an obsolete product. Customers are advised to contact our sales team via the website for information on equivalent or alternative models.
Switch-mode power supplies
Motor drives
Uninterruptible power supplies (UPS)
Inverters
Solar and wind power converters
The most authoritative datasheet for the IR2151 is available on our website. Customers are encouraged to download it for detailed product specifications and information.
Customers are recommended to obtain quotes for the IR2151 on our website. Get a quote now or learn more about this limited time offer.
IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 8SOIC
IR2151PBF. IR
IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 68PLCC
IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 8SOIC
IR DIP
IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 64MQFP
IR21381Q IR
IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 8DIP
INFINEON SOP28
IR SOP-8
IR 06+
IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 64MQFP
IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 8SOIC
IR SOP8
IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 64MQFP
IR DIP
IR SOP-24
IR SOP
IR DIP8
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles



May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
IR2151Infineon Technologies |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|