English
| Part Number: | SPC5604CK0VLL6R |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | NXP USA Inc. |
| Part of Description: | IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $11.0976 |
| 10+ | $9.477 |
| 30+ | $8.4888 |
| 100+ | $7.6599 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3V ~ 5.5V |
| Supplier Device Package | 100-LQFP (14x14) |
| Speed | 64MHz |
| Series | MPC56xx Qorivva |
| RAM Size | 48K x 8 |
| Program Memory Type | FLASH |
| Program Memory Size | 512KB (512K x 8) |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Number of I/O | 79 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| EEPROM Size | 64K x 8 |
| Data Converters | A/D 28x10b |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Core Processor | e200z0h |
| Connectivity | CANbus, I²C, LINbus, SCI, SPI |
| Base Product Number | SPC5604 |




SPC5604CK0VLL6R
Y-IC is a quality distributor of NXP USA Inc. products and will provide customers with the best products and services.
The SPC5604CK0VLL6R is a 32-bit single-core embedded microcontroller from the MPC56xx Qorivva series, designed for automotive and industrial applications. It features a 64MHz e200z0h core, a range of connectivity options (CAN, I2C, LIN, SCI, SPI), and a variety of peripherals (DMA, POR, PWM, WDT).
32-bit single-core e200z0h processor
64MHz operating speed
512KB FLASH program memory
48KB RAM
64KB EEPROM
28x 10-bit ADC
CAN, I2C, LIN, SCI, SPI connectivity
DMA, POR, PWM, WDT peripherals
79 I/O pins
Powerful 32-bit processing capabilities
Flexible connectivity options for various applications
Diverse peripheral set for enhanced functionality
Wide operating temperature range (-40°C to 105°C)
Tape & Reel (TR) packaging
100-LQFP (14x14) package
Surface mount
The SPC5604CK0VLL6R is an active product
There are equivalent or alternative models available, such as the SPC5605CK0VLL6R and SPC5606CK0VLL6R
For more information, please contact our sales team via the Y-IC website
Automotive electronics
Industrial control systems
Robotics and automation
Renewable energy systems
The most authoritative datasheet for the SPC5604CK0VLL6R is available on the Y-IC website. Customers are recommended to download it from the current product page.
Customers are recommended to obtain quotes for the SPC5604CK0VLL6R on the Y-IC website. Get a quote, learn more, or take advantage of our limited-time offer today.
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64LQFP
NXP QFP
NXP QFP
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64LQFP
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64LQFP
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64LQFP
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64LQFP
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64LQFP
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64LQFP
SPC5604EEMLH FREESCA
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64LQFP
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64LQFP
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64LQFP
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64LQFP
FREESCALE QFP-64
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






June 5th, 2024
December 20th, 2023
April 4th, 2025
April 27th, 2024
SPC5604CK0VLL6RNXP USA Inc. |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|