English
| Part Number: | SPC5604PEF1MLL4 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | NXP USA Inc. |
| Part of Description: | IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 450+ | $12.4377 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3V ~ 5.5V |
| Supplier Device Package | 100-LQFP (14x14) |
| Speed | 48MHz |
| Series | MPC56xx Qorivva |
| RAM Size | 40K x 8 |
| Program Memory Type | FLASH |
| Program Memory Size | 512KB (512K x 8) |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Package | Tray |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Number of I/O | 68 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| EEPROM Size | 64K x 8 |
| Data Converters | A/D 30x10b |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Core Processor | e200z0h |
| Connectivity | CANbus, FlexRay, LINbus, SPI, UART/USART |
| Base Product Number | SPC5604 |




SPC5604PEF1MLL4
Freescale NXP Semiconductors
Y-IC is a quality distributor of NXP products and we will provide you with the best genuine parts, fast service, and expert support
32 bit automotive grade microcontroller with 512 KB Flash in a 100 LQFP package
Power Architecture e200z0h core running up to 48 MHz
Wide operating temperature range minus 40 to plus 125 degrees Celsius
Supports CAN bus, FlexRay, LIN bus, SPI, UART USART
Integrated 30 channel 10 bit ADC, DMA, PWM, WDT, POR
Works from 3 V to 5.5 V supply
ROHS3 compliant
Series MPC56xx Qorivva
Base product number SPC5604
32 bit single core e200z0h Power Architecture core up to 48 MHz
Program Flash 512 KB
SRAM 40 KB
EEPROM 64 KB emulated
68 user I O pins
Rich automotive connectivity CAN FlexRay LIN SPI UART USART
30 channel 10 bit ADC for precise analog sensing
Internal oscillator for simplified clocking
Peripherals include DMA PWM watchdog WDT power on reset POR
Surface mount friendly 100 LQFP 14 x 14 mm
Operating ambient temperature minus 40 to plus 125 degrees Celsius
Automotive ready features with FlexRay CAN and LIN for in vehicle networks
Ample Flash and RAM for complex body control and gateway functions
Wide supply voltage range that fits 3 V and 5 V systems
Long lifecycle family with broad industry adoption helps supply stability
Internal oscillator reduces BOM and design complexity
Strong peripheral set simplifies real time control and diagnostics
ROHS3 compliance supports global environmental requirements
Type tray for production handling
Package case 100 LQFP body size 14 mm x 14 mm
Material molded plastic epoxy with copper leadframe and gull wing leads
Pin count 100 pins with 68 user I O the rest for power ground analog and comm interfaces
Pin pitch typical for 100 LQFP consult datasheet for exact pitch
Mounting type surface mount reflow compatible
Thermal characteristics ambient rating minus 40 to plus 125 degrees Celsius use solid ground planes and thermal vias for heat spreading consult datasheet for thermal resistance guidance
Electrical properties supply voltage 3 V to 5.5 V internal oscillator 30 x 10 bit ADC core speed up to 48 MHz
Status widely used in the MPC56xx Qorivva family and supported for automotive long term supply
Not known to be near discontinuation at the time of writing however always confirm current status
Equivalent or alternative models within NXP MPC56xx family
MPC5604P similar performance with FlexRay and CAN
MPC5603P lower memory option with FlexRay and CAN
MPC5605P higher memory option within same family
MPC5606P higher end option with more resources
Other family options may offer different pinouts and peripherals verify compatibility with your design
If you need pin to pin or software compatible substitutes or confirmation of lifecycle please contact our sales team via the Y-IC website for up to date guidance
Automotive body controllers door modules seat control sunroof control
Instrument clusters and HMIs
Gateways and domain controllers with CAN FlexRay LIN networking
Power window and mirror control
Lighting control and ambient lighting systems
Motor control for fans pumps and small actuators
Industrial and transportation controllers needing rugged temperature range and robust networking
Our website hosts the most authoritative and up to date datasheet for SPC5604PEF1MLL4
We recommend downloading the datasheet from this page to get full pin maps electrical specs and thermal design guidance
Get a Quote on Y-IC now
Learn More about availability and technical support
Limited Time Offer contact us today to secure pricing on the current stock of 2645 pieces
FREESCALE QFP64
MICROCONTROLLER 32-BIT FLASH, E2
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 144LQFP
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 144LQFP
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64LQFP
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 144LQFP
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64LQFP
MPC5604P - PICTUS 512K-NXP 32-bi
SPC5604EEMLH FREESCA
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64LQFP
NXP 32-BIT MCU, POWER ARCHITECTU
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 144LQFP
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64LQFP
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64LQFP
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







January 31th, 2025
July 10th, 2025
February 11th, 2025
April 27th, 2024
SPC5604PEF1MLL4NXP USA Inc. |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|