English
| Part Number: | SPC5604BF2MLH4 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | NXP USA Inc. |
| Part of Description: | IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64LQFP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $2.4471 |
| 160+ | $0.9481 |
| 480+ | $0.9143 |
| 960+ | $0.8982 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3V ~ 5.5V |
| Supplier Device Package | 64-LQFP (10x10) |
| Speed | 48MHz |
| Series | MPC56xx Qorivva |
| RAM Size | 32K x 8 |
| Program Memory Type | FLASH |
| Program Memory Size | 512KB (512K x 8) |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Package | Tray |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Number of I/O | 45 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| EEPROM Size | 64K x 8 |
| Data Converters | A/D 12x10b |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Core Processor | e200z0h |
| Connectivity | CANbus, I²C, LINbus, SCI, SPI |
| Base Product Number | SPC5604 |




SPC5604BF2MLH4
NXP USA Inc. Y-IC is a quality distributor of NXP products and will provide customers with the best products and services.
The SPC5604BF2MLH4 is a 32-bit single-core embedded microcontroller from the MPC56xx Qorivva series by NXP. It features a 48MHz e200z0h core, 512KB of FLASH memory, 32KB of RAM, and a range of peripherals including CAN, I2C, LIN, SCI, and SPI.
32-bit single-core e200z0h processor
48MHz operating speed
512KB FLASH, 32KB RAM
Integrated peripherals: CAN, I2C, LIN, SCI, SPI
DMA, POR, PWM, and Watchdog Timer (WDT)
45 I/O pins
12-bit, 10-channel ADC
Powerful 32-bit processing for embedded applications
Extensive peripheral integration for flexible system design
Wide operating voltage range of 3V to 5.5V
Robust temperature range of -40°C to 125°C
Tray package
64-LQFP (10x10) surface mount package
64 pins
The SPC5604BF2MLH4 is an active product. There are equivalent and alternative models available from the MPC56xx Qorivva series. Customers are advised to contact the Y-IC sales team for more information on available options.
Industrial automation
Automotive electronics
Motor control
General-purpose embedded systems
The most authoritative datasheet for the SPC5604BF2MLH4 is available on the Y-IC website. Customers are recommended to download the datasheet for complete technical details.
Customers are recommended to obtain quotes for the SPC5604BF2MLH4 on the Y-IC website. Get a quote now or learn more about this product and other NXP solutions offered by Y-IC.
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 144LQFP
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64LQFP
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 144LQFP
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 144LQFP
MPC5604B - BOLERO 512K-NXP 32-bi
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64LQFP
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 144LQFP
MPC5604B - BOLERO 512K-NXP 32-bi
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 144LQFP
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64LQFP
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 144LQFP
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





January 31th, 2025
July 10th, 2025
February 11th, 2025
April 27th, 2024
SPC5604BF2MLH4NXP USA Inc. |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|