English

| Part Number: | RURG3060 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Fairchild (onsemi) |
| Part of Description: | RECTIFIER DIODE, AVALANCHE, 30A, |
| Datasheets: | None |
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $1.9277 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5 V @ 30 A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600 V |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | TO-247-2 |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Reverse Recovery Time (trr) | 60 ns |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Package / Case | TO-247-2 |
| Package | Bulk |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250 µA @ 600 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A |
| Capacitance @ Vr, F | - |




RECTIFIER DIODE
30A, 200V ULTRAFAST DUAL DIODE
DIODE AVALANCHE 500V 30A TO247-2
DIODE ARRAY GP 600V 30A TO247
DIODE GEN PURP 600V 30A TO247-2
RECTIFIER DIODE, AVALANCHE, 1 PH
RURG3060C HAR
DIODE GEN PURP 600V 30A TO247-2
DIODE ARRAY GP 600V 30A TO247
DIODE GEN PURP 600V 30A TO247-2
DIODE AVALANCHE 400V 30A TO247-2
RECTIFIER DIODE
DIODE ARRAY GP 200V 30A TO247
DIODE AVALANCHE 200V 30A TO247
RURG3020C FSC
FSC TO-247
RECTIFIER DIODE
RECTIFIER DIODE
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






June 18th, 2025
June 19th, 2024
February 21th, 2025
January 21th, 2025
RURG3060Fairchild Semiconductor |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|