English
| Part Number: | MMBT4401-7-F |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Diodes Incorporated |
| Part of Description: | TRANS NPN 40V 0.6A SOT23-3 |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.011 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 40 V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 750mV @ 50mA, 500mA |
| Transistor Type | NPN |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Power - Max | 310 mW |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Frequency - Transition | 250MHz |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 150mA, 1V |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 600 mA |
| Base Product Number | MMBT4401 |




MMBT4401-7-F
Diodes Incorporated is a leading manufacturer of high-quality semiconductor products. Y-IC is an authorized distributor of Diodes Incorporated, providing customers with the best products and services.
The MMBT4401-7-F is a NPN bipolar transistor in a SOT-23-3 surface mount package. It is designed for general-purpose amplifier and switching applications.
NPN bipolar transistor
Surface mount SOT-23-3 package
High current capability up to 600mA
High switching speed up to 250MHz
Wide collector-emitter breakdown voltage up to 40V
Reliable and robust performance
Compact surface mount package for space-saving designs
Suitable for a wide range of general-purpose applications
Package: Tape & Reel (TR)
Encapsulation: Tape & Reel (TR)
Thermal characteristics and electrical properties suitable for the intended applications
The MMBT4401-7-F is an active and widely used product in the Diodes Incorporated portfolio.
There are no direct equivalents or alternative models available at this time.
If you require further information or assistance, please contact our sales team through the Y-IC website.
General-purpose amplifier circuits
Switching applications
Electronic devices and systems
The most up-to-date and authoritative datasheet for the MMBT4401-7-F is available on the Y-IC website. Customers are encouraged to download the datasheet for detailed technical information.
Customers are recommended to obtain quotes for the MMBT4401-7-F on the Y-IC website. Click "Get a Quote" or "Learn More" to initiate the process and take advantage of our limited-time offer.
TRANS NPN 40V 0.6A SOT23
BJT SOT-23 40V 600MA
TRANS NPN 40V 0.6A SOT23-3
MMBT4401-NL FAIRCHILD
TRANS NPN 40V 0.6A SOT23-3
GENERAL PURPOSE TRANSISTORS NPN
TRANS NPN 40V 0.6A SOT23-3
MMBT4401-GS08 VISHAY
FAIRCHILD SOT23-3
MMBT4401 T/R PANJIT
MMBT4401 2X CJ
DIODES SOT23-3
TRANS NPN 40V 0.6A SOT23
TRANS NPN 40V 0.6A SOT23-3
MMBT4401-2X N/A
TRANS NPN 40V 0.6A SOT23-3
MMBT4401-AU PANJIT
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles




May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
MMBT4401-7-FDiodes Incorporated |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|