English
| Part Number: | WSLP2726L7000FEA |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Dale / Vishay |
| Part of Description: | RES SMD 700 UOHM 1% 7W 2726 |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $1.6281 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Tolerance | ±1% |
| Temperature Coefficient | ±75ppm/°C |
| Supplier Device Package | 2726 |
| Size / Dimension | 0.272" L x 0.260" W (6.90mm x 6.60mm) |
| Series | WSLP2726 |
| Resistance | 0.7 mOhms |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Power (Watts) | 7W |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Package / Case | Nonstandard |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -65°C ~ 170°C |
| Number of Terminations | 4 |
| Height - Seated (Max) | 0.119" (3.02mm) |
| Features | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding |
| Failure Rate | - |
| Composition | Metal Element |




WSLP2726L7000FEA
Y-IC proudly offers this high-quality Vishay Dale product to our customers. As an authorized distributor, we are committed to providing the best products and services.
The WSLP2726L7000FEA is a surface mount chip resistor from Vishay Dale. It is part of the WSLP2726 series and offers a resistance value of 0.7 mOhms with a tight tolerance of ±1%.
Anti-Sulfur
Automotive AEC-Q200 Qualified
Current Sense
Moisture Resistant
Pulse Withstanding
Exceptional power rating of 7W
Precise resistance value with tight tolerance
Wide operating temperature range of -65°C to 170°C
Robust design for demanding applications
This product is packaged in Tape & Reel (TR) format. The package size, pin configuration, thermal, and electrical properties are detailed in the datasheet.
The WSLP2726L7000FEA is an active product. There are no direct equivalent or alternative models available at this time. If you need more information, please contact our sales team.
Automotive electronics
Industrial power supplies
Test and measurement equipment
Medical devices
The most up-to-date datasheet for the WSLP2726L7000FEA is available on our website. We recommend downloading the datasheet for complete technical specifications.
Customers are encouraged to obtain a quote for the WSLP2726L7000FEA on our website. Get a quote today and take advantage of our limited-time offer!
RES 0.004 OHM 1% 5W 2726
RES SMD 0.0002 OHM 1% 7W 2726
RES 0.0015 OHM 1% 9W 3921
RES 0.002 OHM 1% 5W 3921
RES SMD 750 UOHM 1% 7W 2726
RES 0.002 OHM 1% 5W 3921
RES 700 UOHM 1% 7W 2726
RES 0.001 OHM 1% 9W 3921
RES 0.005 OHM 5% 5W 2726
RES SMD 500 UOHM 1% 7W 2726
RES 0.001 OHM 1% 9W 3921
RES 0.003 OHM 1% 5W 2726
RES 0.0015 OHM 1% 9W 3921
RES SMD 300 UOHM 1% 7W 2726
RES 0.001 OHM 1% 9W 3921
RES 0.001 OHM 5% 9W 3921
RES SMD 500 UOHM 5% 7W 2726
RES 0.005 OHM 5% 5W 2726
RES 0.005 OHM 1% 5W 2726
RES 0.004 OHM 1% 5W 2726
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles
May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
WSLP2726L7000FEAVishay Dale |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|