English
| Part Number: | IRFS7730-7PPBF |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Cypress Semiconductor (Infineon Technologies) |
| Part of Description: | MOSFET N-CH 75V 240A D2PAK |
| Datasheets: | None |
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $4.0662 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.7V @ 250µA |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | D2PAK |
| Series | HEXFET® |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 2mOhm @ 100A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 375W (Tc) |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Package | Bulk |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 13970 pF @ 25 V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 428 nC @ 10 V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 75 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 240A (Tc) |




IRFS7730-7PPBF
Infineon Technologies. Y-IC is a quality distributor of Infineon Technologies and will provide customers with the best products and services.
The IRFS7730-7PPBF is a high-performance N-channel MOSFET in a surface mount D2PAK-7 package, part of Infineon's StrongIRFET™ series.
N-Channel MOSFET
75V Drain-to-Source Voltage
240A Continuous Drain Current
2mOhm Maximum On-Resistance
428nC Maximum Gate Charge
-55°C to 175°C Operating Temperature Range
High current handling capability
Low on-resistance for improved efficiency
Compact surface mount package
The IRFS7730-7PPBF is packaged in a D2PAK-7 (TO-263-7) surface mount package. This package offers a compact size, high power dissipation, and thermal characteristics suitable for high-current applications.
The IRFS7730-7PPBF has been discontinued at Digi-Key. However, there are equivalent or alternative models available from Infineon. Customers are advised to contact our sales team via the website for more information on available options.
High-current switching applications
Power supplies
Motor drives
Industrial and automotive electronics
The most authoritative datasheet for the IRFS7730-7PPBF is available on our website. Customers are recommended to download the datasheet for detailed technical specifications and performance characteristics.
Customers are recommended to obtain quotes for the IRFS7730-7PPBF on our website. Get a Quote or Learn More about this product and Infineon's other offerings.
IR/INFINEON TO263-7
MOSFET N-CH 75V 195A D2PAK
MOSFET N-CH 75V 197A D2PAK
MOSFET N-CH 75V 197A D2PAK
MOSFET N-CH 60V 173A D2PAK
MOSFET N CH 60V 195A D2PAK
MOSFET N-CH 60V 110A D2PAK
IRFS7734 - 12V-300V N-CHANNEL PO
IR TO263
MOSFET N-CH 75V 195A D2PAK
MOSFET N CH 60V 240A D2PAK
MOSFET N-CH 75V 240A D2PAK
MOSFET N CH 60V 195A D2PAK
IR TO-263
HEXFET POWER MOSFET
MOSFET N-CH 75V 183A D2PAK
IR TO-263
HEXFET POWER MOSFET
MOSFET N-CH 75V 183A D2PAK
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





February 6th, 2025
April 11th, 2024
October 30th, 2024
June 5th, 2024
IRFS7730-7PPBFInternational Rectifier |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|