English
| Part Number: | IPA65R190E6XKSA1 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Cypress Semiconductor (Infineon Technologies) |
| Part of Description: | MOSFET N-CH 650V 20.2A TO220 |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $4.5691 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.5V @ 730µA |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | PG-TO220-3-111 |
| Series | CoolMOS™ |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 190mOhm @ 7.3A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 34W (Tc) |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Mounting Type | Through Hole |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1620 pF @ 100 V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 73 nC @ 10 V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 650 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 20.2A (Tc) |
| Base Product Number | IPA65R |




POWER FIELD-EFFECT TRANSISTOR, 6
INFINEON TO-220F
INFINEON TO-220F
MOSFET N-CH 650V 7.2A TO220
IPA65R190E6(65E6190) INFINEO
MOSFET N-CH 650V 13.8A TO220
MOSFET N-CH 650V 17.5A TO220
MOSFET N-CH 650V 7A TO220-FP
Infineon TO-220F
IPA65R190 - 650V AND 700V COOLMO
MOSFET N-CH 650V 8A TO220-FP
IPA65R190 - 650V AND 700V COOLMO
IPA65R190CFD Infineon Technologies
MOSFET N-CH 650V 5.2A TO220
MOSFET N-CH 650V 17.5A TO220
IPA65R280E6 Infineon Technologies
MOSFET
IPA65R225 - 650V AND 700V COOLMO
INFINEON TO-220F
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
IPA65R190E6XKSA1Infineon Technologies |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|