English
| Part Number: | IPA60R950C6 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Cypress Semiconductor (Infineon Technologies) |
| Part of Description: | IPA60R950C6 Infineon Technologies |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.5602 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.5V @ 130µA |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | PG-TO-220-FP |
| Series | CoolMOS™ |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 950 mOhm @ 1.5A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 26W (Tc) |
| Part Status | Active |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 280pF @ 100V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 13nC @ 10V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 4.4A (Tc) |




IPA60R950C6
International Rectifier (Infineon Technologies) - Y-IC is a quality distributor of this brand and will provide customers with the best products and services.
The IPA60R950C6 is a high-performance N-channel MOSFET transistor from International Rectifier (Infineon Technologies). It is designed for high-voltage, high-power switching applications.
N-Channel MOSFET
600V Drain-to-Source Voltage
4.4A Continuous Drain Current
950mOhm On-Resistance
CoolMOS Series
Through-Hole Mounting
Excellent switching performance
High power handling capability
Low on-resistance for improved efficiency
Suitable for a wide range of high-voltage, high-power applications
Packaging Type: Tube
Package: TO-220-3 Full Pack
Supplier Device Package: PG-TO-220-FP
This product is not nearing discontinuation.
There are equivalent or alternative models available. Please contact our sales team for more information.
Switch-mode power supplies
Motor drives
Inverters
Uninterruptible power supplies (UPS)
Industrial and automotive electronics
The most authoritative datasheet for the IPA60R950C6 is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed specifications and technical information.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote, Learn More, or take advantage of our Limited Time Offer to get the best pricing and availability for the IPA60R950C6.
MOSFET N-CH 600V 7A TO220-FP
MOSFET N-CH 600V 5.6A TO220-FP
IPA65DE310CFD Infenon
MOSFET N-CH 600V 6A TO220
MOSFET N-CH 600V 6A TO220
MOSFET N-CH 600V 4.4A TO220-FP
IPA65R065C7 inf
INFINEON TO220F
IPA65R045C7 INFINEON
MOSFET N-CH 650V 12A TO220-FP
MOSFET N-CH 650V 15A TO220-FP
MOSFET N-CH 600V 5.7A TO220-FP
MOSFET
IPA60R800CE INFINEON
INF TO-220F
MOSFET N-CH 650V 18A TO220-FP
IPA60R750E6 Infineon Technologies
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
IPA60R950C6INFINEON |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|