English
| Part Number: | IPA60R520C6 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Cypress Semiconductor (Infineon Technologies) |
| Part of Description: | N-CHANNEL POWER MOSFET |
| Datasheets: | None |
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.6319 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.5V @ 230µA |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | PG-TO220-3-111 |
| Series | CoolMOS™ |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 520mOhm @ 2.8A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 29W (Tc) |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Package | Bulk |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 512 pF @ 100 V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 23.4 nC @ 10 V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 8.1A (Tc) |




IPA60R520C6
Y-IC is a quality distributor of the International Rectifier (Infineon Technologies) brand, and we will provide customers with the best products and services.
The IPA60R520C6 is a high-performance N-Channel MOSFET transistor from the CoolMOS series, designed for a wide range of power conversion applications.
600V Drain to Source Voltage
8.1A Continuous Drain Current
520mΩ Maximum On-State Resistance
23.4nC Maximum Gate Charge
-55°C to 150°C Operating Temperature Range
Excellent energy efficiency due to low on-state resistance
High voltage capability for demanding applications
Robust design for reliable performance
Suitable for a variety of power conversion systems
PG-TO-220-FP package
Tube packaging
Through-hole mounting
The IPA60R520C6 is an active product, and there are no known plans for discontinuation. Alternative models may be available, so customers are advised to contact our sales team via the website for the latest information.
Switching power supplies
Motor drives
Uninterruptible power supplies (UPS)
Industrial automation and control
Renewable energy systems
The most authoritative datasheet for the IPA60R520C6 is available on our website. Customers are encouraged to download it for detailed technical specifications.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote or Learn More about this product today!
IPA60R600C6 INFINEO
MOSFET N-CH 600V 9.2A TO220-FP
IPA60R600CP INFINEON
IPA60R450E6 VB
INFINEON TO-220F
IPA60R520E6 Infineon Technologies
IPA60R400CE Original
MOSFET N-CH 600V 10.3A TO220-FP
MOSFET N-CH 600V 8.1A TO220-FP
MOSFET N-CH 600V 6.8A TO220-FP
MOSFET N-CH 600V 8.1A TO220-FP
INFINEON TO-220F
MOSFET N-CH 600V 9A TO220-FP
MOSFET N-CH 600V 7.3A TO220-FP
N-CHANNEL POWER MOSFET
MOSFET N-CH 600V 9.1A TO220-FP
VBSEMI TO-220
IPA60R460CE INFINEON
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
IPA60R520C6Infineon Technologies |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|