English
| Part Number: | IPA60R299CP |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Cypress Semiconductor (Infineon Technologies) |
| Part of Description: | 600V COOLMOS POWER TRANSISTOR |
| Datasheets: | None |
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.7775 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.5V @ 440µA |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | PG-TO220-3-31 |
| Series | CoolMOS™ |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 299mOhm @ 6.6A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 33W (Tc) |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Package | Bulk |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1100 pF @ 100 V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 29 nC @ 10 V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 11A (Tc) |




IPA60R299CP
International Rectifier (Infineon Technologies)
Y-IC is a quality distributor of the International Rectifier (Infineon Technologies) brand, providing customers with the best products and services.
The IPA60R299CP is a high-performance and highly efficient integrated circuit (IC) designed for specialized hot applications.
High-performance integrated circuit
Optimized for specialized hot applications
Efficient power management
Improved thermal management
Enhanced power efficiency
Reliable and durable performance
Encapsulation: TO-220
Provides thermal and electrical properties suitable for specialized hot applications
The IPA60R299CP is an active product, and there are equivalent or alternative models available. Customers are advised to contact our sales team via our website for more information.
Specialized hot applications
Power management systems
Industrial automation and control
The most authoritative datasheet for the IPA60R299CP is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed technical information.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote or Learn More about this limited-time offer.
INFINEON TO-220F
Infineon TO-220F
N-CHANNEL POWER MOSFET
INFINEON TO-220F
IPA60R360P7S INFINEON
MOSFET N-CH 600V 13.8A TO220-FP
MOSFET N-CH 600V 11A TO220-FP
INFINEON TO-220F
INFINEON TO-220-3
MOSFET N-CH 600V 12A TO220-FP
IPA60R299CP/6R299P INF
MOSFET N-CH 650V 5A TO220
MOSFET N-CH 600V 12A TO220
MOSFET N-CH 600V 12A TO220
MOSFET N-CH 600V 12A TO220
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
IPA60R299CPInfineon Technologies |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|