English
| Part Number: | PS2802-1-A |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | CEL (California Eastern Laboratories) |
| Part of Description: | OPTOISOLATOR 2.5KV DARL 4SOIC |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.7638 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Output (Max) | 40V |
| Voltage - Isolation | 2500Vrms |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.1V |
| Vce Saturation (Max) | 1V |
| Turn On / Turn Off Time (Typ) | - |
| Supplier Device Package | 4-SSOP |
| Series | NEPOC |
| Rise / Fall Time (Typ) | 200µs, 200µs |
| Package / Case | 4-SOIC (0.173", 4.40mm Width) |
| Package | Strip |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Output Type | Darlington |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C |
| Number of Channels | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | DC |
| Current Transfer Ratio (Min) | 200% @ 1mA |
| Current Transfer Ratio (Max) | - |
| Current - Output / Channel | 90mA |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 50 mA |




PS2802-1-A
CEL (Y-IC is a quality distributor of the CEL brand and will provide customers with the best products and services)
The PS2802-1-A is a 1-channel optoisolator with a photovoltaic output. It is part of the NEPOC series.
1 channel
2500Vrms isolation voltage
200% minimum current transfer ratio at 1mA
200μs typical turn on/turn off time
200μs typical rise/fall time
DC input, Darlington output
Provides electrical isolation between input and output
High current transfer ratio for reliable signal transmission
Fast switching speed suitable for various applications
Surface mount 4-SOIC (0.173", 4.40mm Width) package
4-SSOP supplier device package
The PS2802-1-A has been discontinued at Digi-Key. However, there may be equivalent or alternative models available. Please contact our sales team via the website for more information.
Industrial control systems
Medical equipment
Telecommunications equipment
Power supplies
The most authoritative datasheet for the PS2802-1-A is available on our website. Customers are recommended to download it from the current page.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote | Learn More | Limited Time Offer
OPTOISOLATOR 2.5KV DARL 4SOIC
OPTOISOLATOR 2.5KV DARL 4SOIC
PS28-4
OPTOISO 2.5KV DARLINGTON 4-SOP
OPTOISOLATOR 2.5KV DARL 4SOIC
OPTOCOUPLER 16-PIN SSOP
RENESAS SSOP4
OPTOISO 2.5KV 4CH TRANS 16SSOP
OPTOISO 2.5KV 4CH TRANS 16SSOP
OPTOISO 2.5KV 4CH TRANS 16-SSOP
PS2802-1 RENESAS
OPTOISOLATOR 2.5KV DARL 4SOIC
OPTOISO 2.5KV DARLINGTON 4-SOP
OPTOISO 2.5KV 4CH TRANS 16-SSOP
PS2802 RENESAS
PS2801C-4-F3-A/NL RENESAS
OPTOISOLATOR 2.5KV DARL 4SOIC
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







February 6th, 2025
April 11th, 2024
October 30th, 2024
June 5th, 2024
PS2802-1-ACEL |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|