English
| Part Number: | AS324MTR-E1 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Diodes Incorporated |
| Part of Description: | IC OPAMP GP 4 CIRCUIT 14SOIC |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 5+ | $0.1621 |
| 50+ | $0.1286 |
| 150+ | $0.1143 |
| 500+ | $0.0964 |
| 2500+ | $0.0884 |
| 4000+ | $0.0837 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply Span (Min) | 3 V |
| Voltage - Supply Span (Max) | 36 V |
| Voltage - Input Offset | 2 mV |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Slew Rate | - |
| Series | - |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | - |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Circuits | 4 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Current - Supply | 1mA (x4 Channels) |
| Current - Output / Channel | 40 mA |
| Current - Input Bias | 20 nA |
| Base Product Number | AS324 |
| Amplifier Type | General Purpose |




AS324MTR-E1
Diodes Incorporated is a quality manufacturer of the AS324MTR-E1 product. Y-IC is an authorized dealer of Diodes Incorporated and will provide customers with the best products and services.
The AS324MTR-E1 is a quad (4-channel) general-purpose operational amplifier (op-amp) that offers robust performance and versatility for a wide range of applications.
Quad (4-channel) op-amp design
General-purpose amplification capabilities
High input bias current of 20 nA
Low input offset voltage of 2 mV
Wide supply voltage range from 3V to 36V
Flexible and versatile op-amp solution
Suitable for a variety of instrumentation and buffer amplifier applications
Robust performance characteristics
Wide operating temperature range of -40°C to 85°C
Tape & Reel (TR) packaging
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) surface mount package
Standard 14-pin SOIC package configuration
The AS324MTR-E1 is an active product
There are equivalent or alternative models available, such as [list any relevant alternative models]
For more information on alternative options, please contact our sales team through the website.
Instrumentation amplifiers
Buffer amplifiers
General-purpose op-amp circuits
The most authoritative datasheet for the AS324MTR-E1 is available on our website. Customers are recommended to download the datasheet for complete technical details.
Customers are recommended to obtain quotes for the AS324MTR-E1 on our website. Get a quote, learn more, or take advantage of our limited-time offer.
AS324P BCD
OUTPUT MODULE 32 SOL ST 5-30V
DIODES NA
IC OPAMP GP 4 CIRCUIT 14SO
N/A QFP
AS300 CPU - 12 DI, 12 DO, DIFFER
IC OPAMP GP 4 CIRCUIT 14SOIC
BCD SOP-14
AS324M SOP-14
INPUT MODULE 32 DIGITAL 5-24V
ALPHA QFN20
IC OPAMP GP 4 CIRCUIT 14DIP
AS324M-G1 BCD
IC OPAMP GP 4 CIRCUIT 14SOIC
IC OPAMP GP 4 CIRCUIT 14TSSOP
IC OPAMP GP 4 CIRCUIT 14TSSOP
DIODES NA
DIODES SOP-14
BCD SOP
AS324M-E1 BCD
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
AS324MTR-E1Diodes Incorporated |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|