English
| Part Number: | ATSAMD21E16A-AUT |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Micrel / Microchip Technology |
| Part of Description: | IC MCU 32BIT 64KB FLASH 32TQFP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 2000+ | $1.7771 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.62 V ~ 3.6 V |
| Supplier Device Package | 32-TQFP (7x7) |
| Standard Package | 2,000 |
| Speed | 48MHz |
| Series | SAM D21E |
| RAM Size | 8K x 8 |
| Program Memory Type | FLASH |
| Program Memory Size | 64KB (64K x 8) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT |
| Part Status | Obsolete |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 32-TQFP |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Other Names | 1611-ATSAMD21E16A-AUTTR |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of I/O | 26 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| EEPROM Size | - |
| Detailed Description | ARM® Cortex®-M0+ SAM D21E Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 64KB (64K x 8) FLASH 32-TQFP (7x7) |
| Data Converters | A/D 10x12b, D/A 1x10b |
| Core Size | 32-Bit |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0+ |
| Connectivity | I²C, LINbus, SPI, UART/USART, USB |




ATSAMD21E16A-AUT
Micrel / Microchip Technology. Y-IC is a quality distributor of Micrel / Microchip Technology products and will provide customers with the best products and services.
The ATSAMD21E16A-AUT is a 32-bit ARM Cortex-M0+ based microcontroller from Micrel / Microchip Technology. It features a range of on-chip peripherals, including timers, serial communication interfaces, and analog-to-digital converters, making it suitable for a variety of embedded applications.
32-bit ARM Cortex-M0+ core
48 MHz operating speed
64 KB of flash program memory
8 KB of RAM
10-bit, 12-channel ADC
1-channel 10-bit DAC
Multiple communication interfaces (I2C, SPI, UART)
USB device interface
Brown-out detection and reset
Watchdog timer
Low power consumption for battery-powered applications
Robust and reliable performance
Comprehensive on-chip peripherals for versatile functionality
Easy integration and programming with the ARM Cortex-M0+ architecture
The ATSAMD21E16A-AUT is available in a 32-pin TQFP package. The package dimensions are 7 mm x 7 mm with a 0.8 mm pin pitch. It is a lead-free and RoHS-compliant package.
The ATSAMD21E16A-AUT is an active product and is not nearing discontinuation. There are equivalent and alternative models available from Micrel / Microchip Technology, such as the ATSAMD21G18A-AUT and ATSAMD21J18A-AUT. For more information, please contact our sales team through our website.
Industrial automation and control
Home appliances
Portable and battery-powered devices
IoT and sensor applications
The most authoritative datasheet for the ATSAMD21E16A-AUT is available on our website. Customers are recommended to download the datasheet for detailed technical specifications and design information.
Customers are recommended to obtain quotes for the ATSAMD21E16A-AUT on our website. Get a quote now or learn more about this product and other Micrel / Microchip Technology offerings.
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 35WLCSP
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 32TQFP
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 32QFN
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 32TQFP
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 32TQFP
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 32QFN
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 32TQFP
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 32QFN
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 32TQFP
ATMEL QFN
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 32QFN
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 32QFN
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 32QFN
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 32QFN
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 32QFN
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 32QFN
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 32QFN
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 32TQFP
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 32TQFP
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 35WLCSP
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
ATSAMD21E16A-AUTMicrel / Microchip Technology |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|