English
| Part Number: | ATSAM3S2CA-AU |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Micrel / Microchip Technology |
| Part of Description: | IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $7.0853 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.62V ~ 3.6V |
| Supplier Device Package | 100-LQFP (14x14) |
| Speed | 64MHz |
| Series | SAM3S |
| RAM Size | 32K x 8 |
| Program Memory Type | FLASH |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Package | Tray |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of I/O | 79 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| EEPROM Size | - |
| Data Converters | A/D 15x10/12b; D/A 2x12b |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Connectivity | EBI/EMI, I²C, Memory Card, SPI, SSC, UART/USART, USB |
| Base Product Number | ATSAM3S |




ATSAM3S2CA-AU
Y-IC is a quality distributor of Microchip Technology products, providing customers with the best products and services.
The ATSAM3S2CA-AU is a 32-bit single-core ARM Cortex-M3 microcontroller from Microchip Technology's SAM3S series. It features a 64 MHz core speed, various connectivity options, and a range of peripherals.
32-bit ARM Cortex-M3 core
64 MHz core speed
128 KB of FLASH program memory
32 KB of RAM
Multiple communication interfaces: EBI/EMI, I2C, Memory Card, SPI, SSC, UART/USART, USB
Peripheral features: Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
79 GPIO pins
15x 10/12-bit ADC and 2x 12-bit DAC
Powerful 32-bit ARM Cortex-M3 core for efficient embedded applications
Generous memory and peripheral set for flexible design
Wide range of connectivity options for diverse system requirements
Trusted Microchip Technology quality and reliability
100-LQFP (14x14) surface mount package
Tray packaging
The ATSAM3S2CA-AU is an active product. Equivalent or alternative models may be available, so customers are advised to contact our sales team via the Y-IC website for more information.
Industrial control systems
Portable medical devices
Home automation
Automotive electronics
Smart grid and metering
The most up-to-date datasheet for the ATSAM3S2CA-AU is available on the Y-IC website. Customers are recommended to download the datasheet for comprehensive product details.
Customers are recommended to obtain quotes for the ATSAM3S2CA-AU on the Y-IC website. Get a Quote or Learn More about this limited-time offer.
ATSAM3S2BA ATMEL
ATMEL 64QFN
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 48QFN
IC MCU 32BIT 128KB FLSH 100TFBGA
MICROCHIP LQFP100
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 48LQFP
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 48LQFP
IC MCU 32BIT 128KB FLSH 100TFBGA
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP
IC MCU 32BIT 128KB FLSH 100TFBGA
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 48QFN
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 48LQFP
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 48QFN
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 48QFN
ATMEL QFP
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64QFN
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64QFN
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







February 6th, 2025
April 11th, 2024
October 30th, 2024
June 5th, 2024
ATSAM3S2CA-AUMicrochip Technology |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|