English
| Part Number: | AT45DB041D-SSU |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Adesto Technologies |
| Part of Description: | IC FLASH 4MBIT SPI 66MHZ 8SOIC |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $1.506 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Write Cycle Time - Word, Page | 4ms |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Technology | FLASH |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Series | - |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154', 3.90mm Width) |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TC) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Mounting Type | Surface Mount |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Size | 4Mbit |
| Memory Organization | 264 Bytes x 2048 pages |
| Memory Interface | SPI |
| Memory Format | FLASH |
| Clock Frequency | 66 MHz |
| Base Product Number | AT45DB041 |




AT45DB041D-SSU
Renesas Electronics Corporation. Y-IC is a quality distributor of the Renesas brand and will provide customers with the best products and services.
The AT45DB041D-SU is a 4Mbit SPI serial Flash memory device from Renesas Electronics Corporation. It features a 66MHz SPI interface, a 4ms word/page write time, and a wide operating temperature range of -40°C to 85°C.
4Mbit of SPI serial Flash memory
66MHz SPI interface
4ms word/page write time
-40°C to 85°C operating temperature range
High-speed SPI interface for fast data transfer
Wide temperature range for use in diverse applications
Reliable Renesas Electronics Corporation quality and performance
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) surface mount package
Dimensions, pin configuration, thermal and electrical properties as per datasheet
The AT45DB041D-SU is an obsolete product. Customers are advised to contact our sales team via the Y-IC website for information on equivalent or alternative models.
Embedded systems, industrial automation, consumer electronics, and other applications requiring non-volatile memory with high-speed SPI interface.
The most authoritative datasheet for the AT45DB041D-SU is available on the Y-IC website. Customers are recommended to download the datasheet from our website.
Customers are recommended to obtain quotes for the AT45DB041D-SU on the Y-IC website. Get a quote, learn more, or take advantage of our limited-time offer.
IC FLASH 4MBIT SPI 66MHZ 8SOIC
IC FLASH 4MBIT SPI 50MHZ 8SOIC
IC FLASH 4MBIT SPI 66MHZ 8VDFN
IC FLASH 4MBIT 50MHZ 8SOIC
IC FLASH 4MBIT SPI 50MHZ 8VDFN
IC FLASH 4MBIT SPI 66MHZ 8SOIC
IC FLASH 4MBIT SPI 66MHZ 8VDFN
IC FLASH 4MBIT SPI 66MHZ 8VDFN
IC FLASH 4MBIT 50MHZ 8VDFN
IC FLASH 4MBIT 66MHZ 8SOIC
IC FLASH 4MBIT SPI 50MHZ 8SOIC
IC FLASH 4MBIT 66MHZ 8VDFN
IC FLASH 4MBIT SPI 66MHZ 8SOIC
ATMEL SOP8
IC FLASH 4MBIT SPI 66MHZ 8VDFN
IC FLASH 4MBIT SPI 66MHZ 8SOIC
IC FLASH 4MBIT 66MHZ 8SOIC
IC FLASH 4MBIT SPI 50MHZ 8VDFN
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
AT45DB041D-SSUAdesto Technologies |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|