English
| Part Number: | DS1216F |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Part of Description: | IC SMART/ROM 3V 64/256/1M 32DIP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Supplier Device Package | 32-DIP Socket |
| Series | - |
| Package / Case | 32-DIP (0.600', 15.24mm) Socket |
| Package | Tube |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Controller Type | Smartwatch ROM |
| Base Product Number | DS1216 |




MODULE NVRAM 128KB 250NS CARTRDG
ELPIDA TSOP54
IC SMARTWATCH RAM 16K/64K 28DIP
RAM READ/WRITE NV 500K CARTRIDGE
IC SMARTWATCH/RAM 5V 4M 32DIP
MODULE NVRAM 16KB 250NS CARTRDG
DS1216-D DALLAS
DS1216BXTA75TI ELPIDA
IC SMART/RAM 5V 256K/1M 32-DIP
DS1216AGTA-6B-E ELPIDA
MODULE NVRAM 2KB 250NS CARTRIDGE
DS1216AGTA-75-E ELPIDA
MODULE NVRAM 32KB 250NS CARTRIDG
MODULE NVRAM 8KB 250NS CARTRIDGE
IC SMART/RAM 5V 64K/256K 28-DIP
IC SMART/ROM 3V 64/256/1M 32DIP
MODULE NVRAM 256KB 250NS CARTRDG
IC SMARTWATCH/ROM 256K 5V 28-DIP
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
DS1216FAnalog Devices Inc./Maxim Integrated |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|