English
| Part Number: | 12065C183KAT2A |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | KYOCERA AVX |
| Part of Description: | CAP CER 0.018UF 50V X7R 1206 |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.2441 |
| 10+ | $0.1652 |
| 50+ | $0.11 |
| 100+ | $0.0935 |
| 500+ | $0.066 |
| 1000+ | $0.0577 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Rated | 50V |
| Tolerance | ±10% |
| Thickness (Max) | 0.037' (0.94mm) |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Size / Dimension | 0.126' L x 0.063' W (3.20mm x 1.60mm) |
| Series | - |
| Ratings | - |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Lead Style | - |
| Lead Spacing | - |
| Height - Seated (Max) | - |
| Features | - |
| Failure Rate | - |
| Capacitance | 0.018 µF |
| Applications | General Purpose |




12065C183KAT2A
Y-IC is a quality distributor of the AVX Corporation brand, and we will provide customers with the best products and services.
The 12065C183KAT2A is a surface mount, multilayer ceramic capacitor (MLCC) in a 1206 (3216 Metric) package. It has a capacitance of 0.018F, a voltage rating of 50V, and a ±10% tolerance.
Ceramic construction
Surface mount design
Multilayer configuration
0.018F capacitance
50V voltage rating
±10% tolerance
Reliable performance
Compact size
Easy to integrate into designs
Suitable for a wide range of applications
Tape & Reel (TR) packaging
Compact size: 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Low profile: Maximum thickness of 0.037" (0.94mm)
This product is not nearing discontinuation. There are equivalent or alternative models available from AVX Corporation. Customers are advised to contact our sales team via our website for more information.
General purpose applications
Suitable for surface mount, MLCC designs
The most authoritative datasheet for the 12065C183KAT2A is available on our website. Customers are recommended to download it.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote or Learn More about this product.
CAP CER 0.018UF 50V X7R 1206
CAP CER SMD
CAP CER SMD
CAP CER 0.018UF 50V X7R 1206
CAP CER 1800PF 50V X7R 1206
CAP CER 0.18UF 50V X7R 1206
CAP CER 0.18UF 50V X7R 1206
CAP CER 0.15UF 50V X7R 1206
CAP CER 0.15UF 50V X7R 1206
CAP CER SMD
CAP CER 1800PF 50V X7R 1206
CAP CER 0.018UF 50V X7R 1206
CAP CER 1800PF 50V X7R 1206
CAP CER 1800PF 50V X7R 1206
CAP CER 0.18UF 50V X7R 1206
CAP CER 180PF 50V X7R 1206
CAP CER 0.18UF 50V X7R 1206
CAP CER 0.018UF 50V X7R 1206
CAP CER 0.15UF 50V X7R 1206
CAP CER SMD
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
12065C183KAT2AKYOCERA AVX |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|