English
| Part Number: | 08055C333KAZ2A |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | KYOCERA AVX |
| Part of Description: | CAP CER 0.033UF 50V X7R 0805 |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 4000+ | $0.0603 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Rated | 50V |
| Tolerance | ±10% |
| Thickness (Max) | 0.037' (0.94mm) |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Size / Dimension | 0.079' L x 0.049' W (2.01mm x 1.25mm) |
| Series | FLEXITERM® |
| Ratings | - |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Lead Style | - |
| Lead Spacing | - |
| Height - Seated (Max) | - |
| Features | Soft Termination |
| Capacitance | 0.033 µF |
| Applications | Boardflex Sensitive |




08055C333KAZ2A
AVX (KYOCERA AVX)
Y-IC is a quality distributor of AVX (KYOCERA AVX) and provides customers with the best products and services.
AVX 08055C333KAZ2A is a surface-mount multilayer ceramic capacitor (MLCC) with a capacitance of 0.033 microfarads (33nF), X7R dielectric, rated at 50 volts. Featuring soft FLEXITERM termination for improved board flex reliability and built to withstand harsh conditions. Compliant with RoHS3, this part is optimal for demanding applications needing high stability and mechanical protection.
Capacitance: 0.033μF (33,000pF)
Voltage Rating: 50V
Dielectric: X7R
Soft Termination (FLEXITERM)
Surface Mount, MLCC type
Tolerance: ±10%
RoHS3 Compliant
Operating temperature: -55°C to 125°C
Enhanced resistance to board flex cracking with FLEXITERM soft termination
High stability of capacitance over temperature (X7R)
Reliable AVX technology for long-term durability
Sized for high-density designs (compact 0805 / 2012 metric)
Tape & Reel (TR) packaging
Standard 0805 (2012 metric) SMD outline: 0.079 inch length x 0.049 inch width (2.01mm x 1.25mm)
Thickness: Max 0.037 inch (0.94mm)
Pin configuration: 2-terminal MLCC
Encapsulation: 0906+ material
Excellent electrical and thermal characteristics
This product is active and not nearing discontinuation.
No exact equivalent or alternative models listed currently.
For suitable replacement or alternatives, contact our sales team via our website for assistance.
Sensitive circuit boards where boardflex performance is critical
Consumer electronics
Automotive electronics
Industrial control systems
Medical devices requiring reliable SMD capacitors
General-purpose decoupling or filtering in compact PCBs
Our website provides the most authoritative datasheet for the AVX 08055C333KAZ2A model. We highly recommend downloading the datasheet directly from this page for the latest and most accurate technical information.
Get a Quote today for AVX 08055C333KAZ2A!
Learn More or take advantage of our Limited Time Offer on our website. Click now to receive the best price and expert support!
CAP CER SMD
CAP CER 0.33UF 50V X7R 0805
CAP CER 0.33UF 50V X7R 0805
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0805
CAP CER 0.33UF 50V X7R 0805
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0805
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0805
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0805
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0805
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0805
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0805
CAP CER 0.33UF 50V X7R 0805
CAP CER SMD
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0805
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0805
CAP CER SMD
CAP CER SMD
CAP CER ADVANCE PRODUCT
CAP CER 0.33UF 50V X7R 0805
CAP CER 0.33UF 50V X7R 0805
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







July 21th, 2025
February 21th, 2025
February 25th, 2025
February 11th, 2025
08055C333KAZ2AKYOCERA AVX |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|