English
| Part Number: | PCA9306AMUTCG |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | AMI Semiconductor/onsemi |
| Part of Description: | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL 8UQFN |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.945 |
| 10+ | $0.9237 |
| 30+ | $0.908 |
| 100+ | $0.8939 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - VCCB | 1.8 V ~ 5.5 V |
| Voltage - VCCA | 1 V ~ 3.6 V |
| Translator Type | Voltage Level |
| Supplier Device Package | 8-UQFN (1.6x1.6) |
| Series | - |
| Package / Case | 8-UFQFN |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Open Drain |
| Output Signal | - |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Number of Circuits | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Signal | MECL |
| Features | Auto-Direction Sensing |
| Data Rate | - |
| Channels per Circuit | 2 |
| Channel Type | Bidirectional |
| Base Product Number | PCA9306 |




PCA9306AMUTCG
Y-IC is a quality distributor of onsemi brand products. We will provide customers with the best products and services.
The PCA9306AMUTCG is a bidirectional voltage-level translator that can translate signals between 1V to 3.6V and 1.8V to 5.5V. It features auto-direction sensing and is designed for surface mount applications.
Bidirectional voltage-level translation
Auto-direction sensing
1V to 3.6V and 1.8V to 5.5V translation
Surface mount package
Seamless translation between different voltage domains
Automatic signal direction detection
Space-saving surface mount design
Tape & Reel (TR) packaging
8-UFQFN package
1.6mm x 1.6mm package size
This product is obsolete
Equivalent or alternative models are available, please contact our sales team via our website for more information
General-purpose voltage-level translation
Interface between different voltage domains
Suitable for a wide range of electronic devices
The most authoritative datasheet for the PCA9306AMUTCG is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed product information.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote now to learn more about this limited-time offer.
PANASONIC SOP
MITEL PLCC28
IC TRANSLATOR BIDIRECTIONAL 8SO
MITEL PLCC
PCA9306DC1 NXP
IC TRANSLTR BIDIRECTIONAL 8VSSOP
IC TRANSLATOR BIDIRECTIONAL 8SO
NXP SOP-8
IC PROXIMITY SWITCH 2CH 16TSSOP
NXP VSSOP
NXP VSOP8
PHI SSOP
PCA9306D NXP
CAPACITIVE 8 CHANNEL TOUCH AND P
PLESS PLCC44
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






July 21th, 2025
February 21th, 2025
February 25th, 2025
February 11th, 2025
PCA9306AMUTCGonsemi |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|