English
| Part Number: | NC7SZ175P6X_F40 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | AMI Semiconductor/onsemi |
| Part of Description: | IC FF D-TYPE SNGL 1BIT SC88 |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 5.5V |
| Type | D-Type |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Supplier Device Package | SC-88 (SC-70-6) |
| Series | 7SZ |
| Package / Case | 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Non-Inverted |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Elements | 1 |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Bits per Element | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 4ns @ 5V, 50pF |
| Input Capacitance | 3 pF |
| Function | Reset |
| Current - Quiescent (Iq) | 1 µA |
| Current - Output High, Low | 32mA, 32mA |
| Clock Frequency | 175 MHz |
| Base Product Number | 7SZ175 |




LVC/LCX/Z SERIES, 1 FUNC, POSITI
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT SC88
IC DEMUX 1 X 1:2 6MICROPAK2
NC7SZ19DFT2G ON
IC DEMULTIPLEX 1 X 1:2 6MICROPAK
FAIRCHILD SC70-6
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT SC88
NC7SZ175P6X_NL FAIRCHILD
Fairchild SC70-6
IC DEMUX 1 X 1:2 6MICROPAK2
IC D-TYPE POS TRG SNGL SC70-6
DECODER/DRIVER, LVC/LCX/Z SERIES
FSC SOT-23
IC DEMULTIPLEXER 1 X 1:2 SC88
FAIRCHI SC70-6
IC DEMULTIPLEXER 1 X 1:2 SC88
IC DEMULTIPLEX 1 X 1:2 6MICROPAK
D FLIP-FLOP, LVC/LCX/Z SERIES, 1
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT SC88
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles




May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
NC7SZ175P6X_F40onsemi |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|