English
| Part Number: | NC7SZ175L6X |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | AMI Semiconductor/onsemi |
| Part of Description: | IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 6MICROPAK |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.4347 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 5.5V |
| Type | D-Type |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Supplier Device Package | 6-MicroPak |
| Series | 7SZ |
| Package / Case | 6-UFDFN |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Non-Inverted |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Elements | 1 |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Bits per Element | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 4ns @ 5V, 50pF |
| Input Capacitance | 3 pF |
| Function | Reset |
| Current - Quiescent (Iq) | 1 µA |
| Current - Output High, Low | 32mA, 32mA |
| Clock Frequency | 175 MHz |
| Base Product Number | 7SZ175 |




NC7SZ175L6X
onsemi (Y-IC is a quality distributor of onsemi products and will provide customers with the best products and services.)
The NC7SZ175L6X is a high-speed, single-bit D-type flip-flop with a positive edge-triggered clock input, reset, and non-inverted output. It operates at a maximum clock frequency of 175 MHz and has a maximum propagation delay of 4 ns at 5 V and 50 pF load.
Single-bit D-type flip-flop
Positive edge-triggered clock input
Reset function
Non-inverted output
High-speed operation up to 175 MHz
Low propagation delay of 4 ns
High-speed performance for fast-paced digital applications
Low power consumption with 1 µA quiescent current
Small form factor with 6-UFDFN package
Packaging type: Cut Tape (CT) and Digi-Reel®
Package/Case: 6-UFDFN
Supplier Device Package: 6-MicroPak
The NC7SZ175L6X is an active product. There are no immediate plans for discontinuation. Customers can contact our sales team via the website for information on equivalent or alternative models, if any.
High-speed digital logic circuits
Microprocessor and microcontroller systems
Telecommunications equipment
Industrial automation and control systems
The most authoritative datasheet for the NC7SZ175L6X is available on our website. Customers are encouraged to download it for detailed technical specifications and performance information.
Customers are recommended to obtain quotes for the NC7SZ175L6X on our website. Get a quote now to take advantage of our limited-time offer.
IC D-TYPE POS TRG SNGL 6MICROPAK
FAIRCHILD SC70-6
NC7SZ157P6 FAIRCHILD
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT SC88
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT SC88
FAIRCHILD SOT23-5
IC MULTIPLEXER 1 X 2:1 SC88
FAIRCHILD SOT363
MULTIPLEXER, LVC/LCX/Z SERIES, 1
D FLIP-FLOP, LVC/LCX/Z SERIES, 1
NC7SZ157P6X_NL FAIRCHILD
MULTIPLEXER, LVC/LCX/Z SERIES, 1
FAIRCHI MAC06A
NC7SZ175L6X-F113 FAIRCHI
IC MULTIPLEXER 1 X 2:1 SC88
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 6MICROPAK
FAIRCHILD SC70-6
NC7SZ16P6X Fairchild
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT SC88
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT SC88
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
NC7SZ175L6Xonsemi |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|