English
| Part Number: | MOC207M |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | AMI Semiconductor/onsemi |
| Part of Description: | OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 8SOIC |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.3711 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Output (Max) | 30V |
| Voltage - Isolation | 2500Vrms |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.15V |
| Vce Saturation (Max) | 400mV |
| Turn On / Turn Off Time (Typ) | 7.5µs, 5.7µs |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Series | - |
| Rise / Fall Time (Typ) | 3.2µs, 4.7µs |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154', 3.90mm Width) |
| Package | Box |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Output Type | Transistor with Base |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Number of Channels | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | DC |
| Current Transfer Ratio (Min) | 100% @ 10mA |
| Current Transfer Ratio (Max) | 200% @ 10mA |
| Current - Output / Channel | 150mA |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 60 mA |
| Base Product Number | MOC207 |




MOC207M
Y-IC is a quality distributor of AMI Semiconductor / ON Semiconductor brand products. We will provide customers with the best products and services.
Optoisolator Transistor with Base Output 2500Vrms 1 Channel 8-SO Tall
2500Vrms Isolation Voltage
1 Channel
8-SO Tall Package
Transistor with Base Output
High Isolation Voltage for Safety-Critical Applications
Space-Saving 1-Channel Design
Compact 8-SO Tall Package
Tube Packaging
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Package
Supplier Device Package: 8-SO Tall
Voltage Isolation: 2500Vrms
Rise / Fall Time (Typ): 3.2μs, 4.7μs
Operating Temperature: -40°C ~ 100°C
Voltage Forward (Vf) (Typ): 1.15V
Current DC Forward (If) (Max): 60mA
Mounting Type: Surface Mount
Input Type: DC
Output Type: Transistor with Base
Current Output / Channel: 150mA
Current Transfer Ratio (Min): 100% @ 10mA
Current Transfer Ratio (Max): 200% @ 10mA
Turn On / Turn Off Time (Typ): 7.5μs, 5.7μs
Voltage Output (Max): 30V
Vce Saturation (Max): 400mV
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
This product is not nearing discontinuation.
Equivalent or alternative models:
- MOC207-MQT Series
- MOC207QT Series
If you need more information, please contact our sales team via the website.
Industrial Control
Power Supplies
Motor Drives
Telecommunications Equipment
The most authoritative datasheet for the MOC207M is available on our website. Customers are recommended to download it.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a quote now to take advantage of this limited time offer.
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 8SOIC
TRANSISTOR OUTPUT OPTOCOUPLER
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 8SOIC
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 8SOIC
MOC207A FSC
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 8SOIC
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 8SOIC
TRANSISTOR OUTPUT OPTOCOUPLER, 2
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 8SOIC
FAIrchi SOP-8
MOC207 QTC
TRANSISTOR OUTPUT OPTOCOUPLER
FSC SOP-8
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 8SOIC
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 8SOIC
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 8SOIC
MOC207R1 MOTO
FAIRCHILD SOP-8
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 8SOIC
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





July 21th, 2025
February 21th, 2025
February 25th, 2025
February 11th, 2025
MOC207Monsemi |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|