English
| Part Number: | MC74HC240ADW |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | AMI Semiconductor/onsemi |
| Part of Description: | IC BUFFER INVERT 6V 20SOIC |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Series | 74HC |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Package | Tube |
| Output Type | 3-State |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Elements | 2 |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Type | Buffer, Inverting |
| Input Type | - |
| Current - Output High, Low | 7.8mA, 7.8mA |
| Base Product Number | 74HC240 |




MOT DIP
MC74HC240ADWR2 MOT
IC DECODER/DEMUX 1X3:8 16TSSOP
MC74HC240A - OCTAL 3-STATE INVER
IC BUFFER INVERT 6V 20SOIC
IC BUFFER INVERT 6V SOEIAJ-20
IC DECODER/DEMUX 1X3:8 16SOIC
MC74HC240A - OCTAL 3-STATE INVER
IC BUFFER INVERT 6V 20SOIC
IC BUFFER INVERT 6V 20TSSOP
ON SOIC-20
IC BUFFER INVERT 6V 20TSSOP
IC BUFFER INVERT 6V 20SOIC
MOT 5.2mm
IC DECODER/DEMUX 1X3:8 16SOIC
IC DECODER/DEMUX 1X3:8 16TSSOP
IC BUFFER INVERT 6V 20TSSOP
MC74HC240AD - OCTAL 3-STATE INVE
IC BUFFER INVERT 6V SOEIAJ-20
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
MC74HC240ADWonsemi |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|