English
| Part Number: | MC14503BD |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | AMI Semiconductor/onsemi |
| Part of Description: | IC BUFFER NON-INVERT 18V 16SOIC |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply | 3V ~ 18V |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Series | 4000B |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154', 3.90mm Width) |
| Package | Tube |
| Output Type | 3-State |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Elements | 2 |
| Number of Bits per Element | 2, 4 (Hex) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Input Type | - |
| Current - Output High, Low | 14.1mA, 25mA |
| Base Product Number | MC14503 |




MC14503BD
Y-IC is a quality distributor of onsemi products and we will provide customers with the best products and services.
The MC14503BD is a 2-bit, 4-bit (hex) non-inverting buffer/line driver with 3-state outputs. It is designed to interface between CMOS or other logic families and transmission lines, or for driving a number of TTL loads. The device is packaged in a 16-pin SOIC surface mount package.
2-bit, 4-bit (hex) non-inverting buffer/line driver
3-state outputs
Designed to interface between CMOS or other logic families and transmission lines, or for driving a number of TTL loads
Available in a 16-pin SOIC surface mount package
Provides buffering and line driving capabilities
Suitable for a variety of logic interface applications
Surface mount package for space-constrained designs
The MC14503BD is packaged in a 16-pin SOIC (0.154", 3.90mm Width) surface mount package.
The MC14503BD is an obsolete product. Customers should contact our sales team via our website for information on equivalent or alternative models.
Logic interfacing
Transmission line driving
TTL load driving
The most authoritative datasheet for the MC14503BD is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed product specifications and information.
Customers are recommended to obtain quotes for the MC14503BD on our website. Get a quote now to take advantage of our limited time offer.
MC14503BG ON
MC14503BDR ON
IC BUFF TRI-ST HEX N-INV 16DIP
MOT SOP-28
MOT SOP16
MC14503BDR2GG ON
BUS DRIVER, 4000/14000/40000 SER
IC BUFF TRI-ST HEX N-INV 16SOIC
MC14503B MOT
MC14502BCP MOT
MOTOROLA DIP
IC BUFFER NON-INVERT 18V 16SOIC
ON SOP
IC BUFFER NON-INVERT 18V 16DIP
IC BUFFER NON-INVERT 18V 16SOIC
BUS DRIVER, 6-BIT,
IC BUF NON-INVERT 18V 16SOEIAJ
MC145030P MOT
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






July 21th, 2025
February 21th, 2025
February 25th, 2025
February 11th, 2025
MC14503BDonsemi |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|