English
| Part Number: | MC10H135FN |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | AMI Semiconductor/onsemi |
| Part of Description: | IC FF JK TYPE DUAL 1BIT 20PLCC |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply | -4.9V ~ -5.46V |
| Type | JK Type |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Supplier Device Package | 20-PLCC (9x9) |
| Series | 10H |
| Package / Case | 20-LCC (J-Lead) |
| Package | Tube |
| Output Type | Complementary |
| Operating Temperature | 0°C ~ 75°C (TA) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Elements | 2 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | - |
| Function | Set(Preset) and Reset |
| Current - Quiescent (Iq) | 68 mA |
| Current - Output High, Low | - |
| Clock Frequency | 250 MHz |
| Base Product Number | MC10H135 |




MC10H135FN
Y-IC is a quality distributor of the onsemi brand, providing customers with the best products and services.
The MC10H135FN is a JK-type flip-flop with a positive edge-triggered clock, complementary outputs, and set (preset) and reset functions. It is part of the 10H series of logic devices.
JK-type flip-flop
Positive edge-triggered clock
Complementary outputs
Set (preset) and reset functions
250 MHz clock frequency
High-speed operation
Reliable and consistent performance
Versatile functionality for various applications
20-PLCC (9x9) surface mount package
J-lead package
The MC10H135FN is an obsolete product. Customers are advised to contact our sales team via the website for information on available equivalent or alternative models.
Digital logic circuits
Timing and control applications
Counters and dividers
The most authoritative datasheet for the MC10H135FN is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed product specifications and performance information.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote or Learn More about this product.
IC FF D-TYPE DUAL 1BIT 16SOEIAJ
IC FF D-TYPE DUAL 1BIT 16SOEIAJ
M New
IC FF JK TYPE DUAL 1BIT 20PLCC
MC10H136 ON
IC FF D-TYPE DUAL 1BIT 16DIP
IC FF D-TYPE DUAL 1BIT 16SOEIAJ
IC FF JK TYPE DUAL 1BIT 16CDIP
IC FF JK TYPE DUAL 1BIT 16DIP
IC FF JK TYPE DUAL 1BIT 20PLCC
IC FF D-TYPE DUAL 1BIT 16SOEIAJ
DUAL D TYPE MASTER-SLAVE FLIP-FL
MC10H131ML1 MOT
IC FF JK TYPE DUAL 1BIT 20PLCC
MC10H135 MOTO
IC FF JK TYPE DUAL 1BIT 16SOEIAJ
IC FF JK TYPE DUAL 1BIT 16SOEIAJ
MC10H131P MOTOROLA
IC FF JK TYPE DUAL 1BIT 16DIP
IC FLIP FLOP MASTER J-K 16-DIP
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






February 6th, 2025
April 11th, 2024
October 30th, 2024
June 5th, 2024
MC10H135FNonsemi |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|