English
| Part Number: | ADSP-2186LKST-133 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Analog Devices Inc. |
| Part of Description: | IC DSP CONTROLLER 16BIT 100LQFP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $34.0801 |
| 200+ | $13.1891 |
| 500+ | $12.7256 |
| 1000+ | $12.496 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Voltage - Core | 3.30V |
| Type | Fixed Point |
| Supplier Device Package | 100-LQFP (14x14) |
| Series | ADSP-21xx |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Package | Bag |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| On-Chip RAM | 40kB |
| Non-Volatile Memory | External |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Interface | Host Interface, Serial Port |
| Clock Rate | 33.3MHz |
| Base Product Number | ADSP-2186L |




ADSP-2186LKST-133
Y-IC is a quality distributor of ADI products and will provide customers with the best products and services.
The ADSP-2186LKST-133 is a high-performance digital signal processor (DSP) from Analog Devices, Inc. (ADI). It is a powerful and versatile integrated circuit that can be used in a wide range of applications.
150 MHz clock speed
16-bit data path
32-bit internal data bus
16-bit external data bus
16-bit external address bus
Dual-MAC architecture for high-speed signal processing
On-chip RAM and ROM
Excellent performance for real-time signal processing
Low power consumption
High reliability and durability
Flexible and versatile design
TQFP100 package
100-pin Quad Flat Pack
Lead-free and RoHS compliant
The ADSP-2186LKST-133 is an active product and is not nearing discontinuation.
There are equivalent and alternative models available, such as the ADSP-2187LKST-133 and the ADSP-2189LKST-133.
Digital audio and video processing
Motor control
Industrial automation
Telecommunications
Medical imaging
The most authoritative datasheet for the ADSP-2186LKST-133 is available on our website. Customers are recommended to download the datasheet for more detailed information.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote or Learn More about the ADSP-2186LKST-133 today!
ADI QFP
IC DSP CONTROLLER 16BIT 100LQFP
IC DSP 16BIT 80MHZ 144CSPBGA
ADSP-2186KSTZ-160 Original
IC DSP CONTROLLER 16BIT 144MBGA
IC DSP CONTROLLER 16BIT 100LQFP
IC DSP CONTROLLER 16BIT 144MBGA
IC DSP CONTROLLER 16BIT 100LQFP
IC DSP CONTROLLER 16BIT 100LQFP
IC DSP 16BIT 80MHZ 144CSPBGA
ADI QFP
IC DSP CONTROLLER 16BIT 100LQFP
IC DSP CONTROLLER 16BIT 100LQFP
IC DSP CONTROLLER 16BIT 100LQFP
ADSP-2186LBST-115 Original
IC DSP CONTROLLER 16BIT 100LQFP
IC DSP CONTROLLER 16BIT 100LQFP
IC DSP CONTROLLER 16BIT 100LQFP
IC DSP CONTROLLER 16BIT 100LQFP
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







July 21th, 2025
February 21th, 2025
February 25th, 2025
February 11th, 2025
ADSP-2186LKST-133Analog Devices Inc. |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|