English
| Part Number: | 3296W-1-504 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Bourns, Inc. |
| Part of Description: | TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN TOP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $3.5454 |
| 200+ | $1.4147 |
| 500+ | $1.3674 |
| 1000+ | $1.3444 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Tolerance | ±10% |
| Termination Style | PC Pins |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Size / Dimension | Rectangular - 0.375" x 0.190" Face (9.53mm x 4.83mm) |
| Series | Trimpot® 3296 - Sealed |
| Resistive Material | Cermet |
| Resistance | 500 kOhms |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W |
| Package | Tube |
| Number of Turns | 25 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Base Product Number | 3296W |
| Adjustment Type | Top Adjustment |




BOURNS DIP
TRIMMER 5M OHM 0.5W PC PIN TOP
BOCHEMN DIP-3
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN TOP
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN TOP
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN TOP
BOCHEN DIP
BOURNS DIP
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN TOP
TRIMMER 5M OHM 0.5W PC PIN TOP
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN TOP
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN TOP
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN TOP
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN TOP
BOCHEN DIP
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN TOP
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN TOP
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN TOP
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN TOP
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles
May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
3296W-1-504Bourns Inc. |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|