English
| Part Number: | OPA353UA/2K5 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8SOIC |
| Datasheets: | None |
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $4.8225 |
| 10+ | $4.1579 |
| 30+ | $3.5448 |
| 100+ | $3.1459 |
| 500+ | $2.9616 |
| 1000+ | $2.8787 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply Span (Min) | 2.5 V |
| Voltage - Supply Span (Max) | 5.5 V |
| Voltage - Input Offset | 3 mV |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Slew Rate | 22V/µs |
| Series | MicroAmplifier™ |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Circuits | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Gain Bandwidth Product | 44 MHz |
| Current - Supply | 5.2mA |
| Current - Output / Channel | 40 mA |
| Current - Input Bias | 0.5 pA |
| Base Product Number | OPA353 |
| Amplifier Type | General Purpose |




OPA353UA/2K5
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments products. We will provide customers with the best products and services.
The OPA353UA/2K5 is a general-purpose, single-supply, rail-to-rail operational amplifier (op-amp) from Texas Instruments. It is part of the MicroAmplifier™ series and is designed for a wide range of instrumentation and buffer amplifier applications.
General-purpose op-amp
Single-supply operation
Rail-to-rail output
High slew rate of 22V/μs
High gain bandwidth product of 44MHz
Low input bias current of 0.5pA
Low input offset voltage of 3mV
Versatile for a wide range of applications
Efficient single-supply operation
Ability to drive loads close to the supply rails
Fast response time
High precision and accuracy
Low noise performance
Tape & Reel (TR) packaging
8-pin SOIC (Small Outline Integrated Circuit) package
0.154" (3.90mm) wide
Surface mount type
Suitable for automated assembly
The OPA353UA/2K5 is an active product
There are equivalent or alternative models available, such as the OPA355 and OPA356 series
If you need more information, please contact our sales team through our website
Instrumentation and buffer amplifier applications
Data acquisition systems
Test and measurement equipment
Industrial control systems
The most authoritative datasheet for the OPA353UA/2K5 is available on our website. We recommend that customers download it for detailed technical information.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a quote now for the OPA353UA/2K5 or learn more about our other Texas Instruments products.
OPA353NA TI
TI SOP-8
OPA354ADBVT BB
OPA354A TI
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8SOIC
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT SOT23-5
TI SOT
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT SOT23-5
IC OPAMP VFB 1 CIRCUIT SOT23-5
TI SOT23-5
IC OPAMP GP 44MHZ RRO SOT23-5
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT SOT23-5
OPA351UA BB
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8SOIC
TI SOT23-5
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8SOIC
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8SOIC
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
OPA353UA/2K5Texas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|