English
| Part Number: | SH21B102K102CT |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Walsin Technology |
| Part of Description: | CAP CER 1000PF 1KV X7R 0805 |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.0256 |
| 200+ | $0.01 |
| 500+ | $0.0096 |
| 1000+ | $0.0094 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Rated | 1000V (1kV) |
| Tolerance | ±10% |
| Thickness (Max) | 0.035" (0.90mm) |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Series | SH |
| Ratings | - |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Lead Style | - |
| Lead Spacing | - |
| Height - Seated (Max) | - |
| Features | High Voltage, Soft Termination |
| Failure Rate | - |
| Capacitance | 1000 pF |
| Applications | Boardflex Sensitive |




CAP CER 1000PF 50V X7R 0805
CAP CER 100PF 500V X7R 0805
CAP CER 10000PF 10V X7R 0805
CAP CER 1000PF 16V X7R 0805
CAP CER 1000PF 250V X7R 0805
CAP CER 1000PF 630V X7R 0805
CAP CER 100PF 10V X7R 0805
CAP CER 100PF 50V X7R 0805
CAP CER 100PF 25V X7R 0805
PCB PLUG, 19 POLE, 5.00MM, HORIZ
CAP CER 100PF 16V X7R 0805
CAP CER 1000PF 10V X7R 0805
CAP CER 1000PF 200V X7R 0805
PCB PLUG, 18 POLE, 5.00MM, HORIZ
CAP CER 1000PF 25V X7R 0805
CAP CER 100PF 100V X7R 0805
CAP CER 10000PF 16V X7R 0805
CAP CER 1000PF 100V X7R 0805
CAP CER 10000PF 100V X7R 0805
CAP CER 10000PF 200V X7R 0805
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





August 25th, 2024
December 4th, 2024
January 27th, 2025
February 3th, 2025
SH21B102K102CTWalsin Technology Corporation |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|