English
| Part Number: | VJ0402A1R2DLAAJ32 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Vishay / Vitramon |
| Part of Description: | CAP CER 1.2 PF 50V NP0(C0G) 0402 |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.2295 |
| 200+ | $0.0888 |
| 500+ | $0.0857 |
| 1000+ | $0.0842 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Rated | 50V |
| Tolerance | ±0.5pF |
| Thickness (Max) | 0.024" (0.60mm) |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Series | VJ Pb-Bearing |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Lead Style | - |
| Lead Spacing | - |
| Height - Seated (Max) | - |
| Features | High Temperature |
| Failure Rate | - |
| Capacitance | 1.2 pF |
| Base Product Number | VJ0402 |
| Applications | Automotive |




CAP CER 1.2PF 10V C0G/NP0 0402
CAP CER 1.2PF 16V C0G/NP0 0402
CAP CER
CAP CER
CAP CER
CAP CER 1.2PF 10V C0G/NP0 0402
CAP CER
CAP CER
CAP CER 1.2PF 16V C0G/NP0 0402
CAP CER 1.2PF 25V C0G/NP0 0402
CAP CER 1.2 PF 100V NP0(C0G) 040
CAP CER
CAP CER 1.2 PF 25V NP0(C0G) 0402
CAP CER 1.2PF 16V C0G/NP0 0402
CAP CER 1.2PF 16V C0G/NP0 0402
CAP CER 1.2PF 25V C0G/NP0 0402
CAP CER
CAP CER 1.2PF 50V C0G/NP0 0402
CAP CER
CAP CER 1.2PF 50V C0G/NP0 0402
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






February 21th, 2025
December 4th, 2024
May 30th, 2025
December 30th, 2024
VJ0402A1R2DLAAJ32Vishay Vitramon |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|