English
| Part Number: | P6KE33AH |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Taiwan Semiconductor |
| Part of Description: | TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC DO204AC |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.3322 |
| 200+ | $0.1286 |
| 500+ | $0.1241 |
| 1000+ | $0.1218 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 28.2V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 45.7V |
| Voltage - Breakdown (Min) | 31.4V |
| Unidirectional Channels | 1 |
| Type | Zener |
| Supplier Device Package | DO-204AC (DO-15) |
| Series | Automotive, AEC-Q101, P6KE |
| Power Line Protection | No |
| Power - Peak Pulse | 600W |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Package / Case | DO-204AC, DO-15, Axial |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 13.8A |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Base Product Number | P6KE33 |
| Applications | Automotive |




TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC DO15
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC AXIAL
DIODE TVS 28.2VWM 45.7VC DO15
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC DO204AC
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC DO15
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC AXIAL
TVS DIODE 28.2V 45.7V DO204AC
TVS DIODE 28.2V 45.7V DO204AC
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC AXIAL
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC DO204AC
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC AXIAL
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC DO15
P6KE, DO-204AC, 28.2V, 45.7V, BO
TVS DIODE 28VWM 59VC DO15
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC AXIAL
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC DO204AC
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC DO204AC
TVS DIODE 28.2V 45.7V DO204AC
TVS DIODE 28.2V 45.7V DO204AC
TVS DIODE 28.2V 45.7V DO204AC
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles




January 27th, 2025
February 11th, 2025
January 9th, 2025
May 8th, 2025
P6KE33AHTaiwan Semiconductor Corporation |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|