English
| Part Number: | TPS715A33DRBT |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC REG LINEAR 3.3V 80MA 8SON |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.4489 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage Dropout (Max) | 1.12V @ 80mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage - Input (Max) | 24V |
| Supplier Device Package | 8-SON (3x3) |
| Series | - |
| Protection Features | Over Current, Reverse Polarity |
| Package / Case | 8-VDFN Exposed Pad |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| PSRR | 60dB (100kHz) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Output Type | Fixed |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Current - Supply (Max) | 5.8 µA |
| Current - Quiescent (Iq) | 4.2 µA |
| Current - Output | 80mA |
| Control Features | - |
| Base Product Number | TPS715 |




TPS715A33DRBT
Texas Instruments - Y-IC is a quality distributor of the Texas Instruments brand and we will provide customers with the best products and services.
The TPS715A33DRBT is a low-dropout linear regulator that provides a fixed 3.3V output voltage from input voltages up to 24V. It offers excellent line and load regulation, high power supply rejection ratio, and low quiescent current.
Fixed 3.3V output voltage
Input voltage range up to 24V
Low dropout voltage of 1.12V at 80mA
Low quiescent current of 4.2μA
High power supply rejection ratio of 60dB at 100kHz
Over-current and reverse-polarity protection
-40°C to 125°C operating temperature range
8-pin VDFN (3x3) package
Provides a regulated 3.3V output from high input voltages
Excellent line and load regulation for stable output
Low quiescent current for power-efficient operation
Wide operating temperature range suitable for diverse applications
Protective features for robust and reliable performance
Tape & Reel (TR) packaging
8-pin VDFN (3x3) surface mount package
Exposed pad for improved thermal dissipation
The TPS715A33DRBT is an active product.
There are equivalent and alternative models available, such as the TPS716 and TPS717 series.
Customers are advised to contact our sales team via the website for more information on available alternatives.
Industrial equipment
Telecommunications infrastructure
Automotive electronics
Portable devices
The most authoritative datasheet for the TPS715A33DRBT is available on the Y-IC website. Customers are recommended to download the datasheet for detailed technical specifications.
Customers are recommended to obtain quotes for the TPS715A33DRBT on the Y-IC website. Get a quote now to take advantage of our limited-time offer.
TI SON-6
TPS715A33DRBR(ANN) TI
IC REG LINEAR 3.3V 80MA 6WSON
IC REG LIN POS ADJ 150MA SC70-5
TPS715A33DRVR SON6 TI
IC REG LINEAR 3V 80MA 6WSON
IC REG LINEAR 3.3V 80MA 8SON
IC REG LINEAR 3.3V 80MA 6WSON
TI DFN8
IC REG LINEAR 3.3V 80MA 6SON
IC REG LINEAR 3.3V 80MA 8SON
IC REG LINEAR 3.3V 80MA 8SON
IC REG LINEAR POS ADJ 80MA 8SON
IC REG LINEAR POS ADJ 80MA 6WSON
EVALUATION MODULE FOR TPS715AXX
IC REG LINEAR 3V 80MA 6WSON
IC REG LINEAR POS ADJ 80MA 6WSON
TPS715A33DRBR QFN TI
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
TPS715A33DRBTTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|